Diabetycy bardziej narażeni na choroby wątroby

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 czerwca 2010 16:07

Dorośli, u których zdiagnozowano cukrzycę, mają podwyższone ryzyko zachorowania na poważne choroby wątroby, w tym marskość i niewydolność tego ważnego narządu.

Od wielu lat wiadomo, że cukrzyca szkodzi oczom, nerkom i naczyniom krwionośnym, nie jest natomiast jasne jak wpływa na pracę wątroby.

Żeby to sprawdzić naukowcy z St. Michael & Hospital, University of Toronto oraz Institute for Clinical Evaluative Sciences w Toronto przez ponad 13 lat badali grupę ponad 438 tys. osób dorosłych (w wieku od 30 do 75 lat), u których po raz pierwszy stwierdzono cukrzycę i liczącą ponad 2 mln uczestników grupę kontrolną (osoby dorosłe bez cukrzycy). Okazało się, że diabetycy dwa razy częściej chorują na poważne schorzenia wątroby, niż osoby z grupy kontrolnej.

Ponadto, badacze stwierdzili, że najwyższym ryzykiem chorób wątroby są obarczone osoby chore na cukrzycę i jednocześnie otyłe lub cierpiące na nadciśnienie. Ich zdaniem diabetycy mogą mieć nie tylko podwyższony poziom cukru we krwi, ale również tzw. stłuszczenie wątroby, co prowadzi do zaburzenia prawidłowego działania jej komórek ( hepatocytów).

Zdaniem naukowców teraz należy zbadać, jak na ryzyko chorób wątroby wpływa odchudzanie chorych na cukrzycę oraz regularne kontrole poziomu cukru i lipidów we krwi chorych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum