Derotator Pankowskiego z certyfikatem EUIPO

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2017 20:09

Nowatorskie narzędzie chirurgiczne służące do operacyjnego leczenia skolioz, którego twórcą jest dr hab. Rafał Pankowski z Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, zostało zarejestrowane jako wzór przemysłowy w European Union Intellectual Proprty Office (EUIPO).

Derotator Pankowskiego z certyfikatem EUIPO
Nowatorskie narzędzie chirurgiczne służące do operacyjnego leczenia skolioz. Fot. GUMed.

Derotator Pankowskiego służy określeniu krytycznej siły korekcyjnej, jaką można zastosować podczas operacji skolioz oraz wyznaczeniu współczynnika bezpieczeństwa i bezpiecznego momentu derotacji bezpośredniej w akceptowalnym zakresie.

Niewystarczające efekty dotychczasowych metod oferowanych w Polsce i w Europie skłoniły Rafała Pankowskiego do poszukiwań możliwości udoskonalenia metody derotacji bezpośredniej kręgosłupa w operacyjnym leczeniu skolioz, mającej niezwykle istotny wpływ na wyniki leczenia - podaje w informacji dla mediów Joanna Śliwińska, rzecznik prasowy GUMed.

Wcześniej w technice operacyjnej stosowano forsowny manewr derotacji bezpośredniej, której bezpieczny zakres szacowano w oparciu jedynie o własne, subiektywne wyczucie i doświadczenie chirurga.

Obawiając się przekroczenia naturalnych oporów kręgosłupa, co mogłoby prowadzić do złamania, dr hab. Rafał Pankowski postanowił obiektywne zbadać, jaki jest graniczny zakres derotacji.

Zaprojektował badanie biomechaniczne krytycznego momentu siły derotacji bezpośredniej kręgosłupa możliwego do zastosowania w operacyjnym leczeniu skoliozy. Przeprowadził cykl badań eksperymentalnych na zwłokach w Zakładzie Medycyny Sądowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz w laboratoriach firmy LfC w Zielonej Górze.

Eksperymenty polegały na symulacji derotacji bezpośredniej na zwłokach młodych ludzi w celu określenia krytycznej siły korekcyjnej, jaką można zastosować podczas operacji skolioz.

Dzisiaj derotator jest wykorzystywany podczas operacji skolioz w Klinice, a dotychczasowe doświadczenia pozwalają stwierdzić, że derotacja skoliozy z użyciem derotatora Pankowskiego jest możliwa w znacznie większym zakresie niż poprzednio.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum