Dermatolodzy o korzystaniu z solariów przez dzieci z przewlekłymi chorobami skóry

Autor: Rzeczpospolita, PW/Rynek Zdrowia • • 13 czerwca 2017 09:03

Światowe badania dowodzą, że nadmierne wystawianie się na promieniowanie ultrafioletowe (UV) ma wpływ na powstawanie raka skóry. Ryzyko rośnie, szczególnie u ludzi młodych, gdy opalamy się w solarium.

Dermatolodzy o korzystaniu z solariów przez dzieci z przewlekłymi chorobami skóry
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projektu ustawy przewidującej m.in. całkowity zakaz korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18. roku życia. Dermatolodzy apelują, aby zakaz wyłączał dzieci z przewlekłymi chorobami skóry.

Zdaniem ekspertów, w przypadku korzystania z solariów znaczna część społeczeństwa nie jest świadoma ich możliwego negatywnego wpływu na zdrowie.  Tymczasem już kilkakrotne opalanie się w solarium przez osoby poniżej 30. r.ż. powoduje wzrost zagrożenia wystąpieniem nowotworu skóry aż o 75 proc., a jednokrotne - o 20 proc.

Prezydencki projekt ustawy złożony w Sejmie przewiduje oprócz ograniczeń wiekowych w korzystaniu z solariów także obowiązek zamieszczania w salonach informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z nich. Projekt zakłada też m.in. całkowity zakaz promocji i reklamy usług solariów.

W stanowisku w sprawie tej ustawy Polskie Towarzystwo Dermatologiczne chwali zakaz we wskazaniach niemedycznych. Podkreśla jednak, że projekt ustawy ma istotną niedoskonałość, bo eliminuje możliwość leczenia metodą fotochemoterapii (PUVA, UVB311, UVA1) dzieci i młodzieży z bielactwem oraz niektórymi innymi przewlekłymi chorobami skóry - informuje Rzeczpospolita.

"Ufamy, że ten element zostanie zweryfikowany i poprawiony w toku prac legislacyjnych. Jest to bardzo istotne dla wielu pacjentów i ich lekarzy" - napisali dermatolodzy. Uważają też, że w nazwie ustawy nazwę potoczną "solaria" powinno zastąpić nazewnictwo "precyzyjne i profesjonalne".

Czytaj także: Solaria na cenzurowanym

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum