Depresja zwiększa ryzyko samobójstwa

Autor: Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia • • 23 września 2010 15:31

W krajach rozwiniętych zagrożony ryzykiem depresji jest co dziesiąty człowiek. Co trzeci chory na depresję próbuje odebrać sobie życie.

Depresja zwiększa ryzyko samobójstwa
W Łodzi 34-letni ojciec rodziny zabił żonę i dwójkę dzieci. Potem próbował popełnić samobójstwo. Taki przypadek psychiatrzy nazywają samobójstwem rozszerzonym. Mężczyzna chorował na depresję.

W rozmowie z dziennikarzem Gazety Wyborczej, prof. Aleksander Araszkiewicz z Katedry i Kliniki Psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy, mówi, że w 9 na 10 przypadków osoby, które dokonały takiego zabójstwa, a potem samobójstwa, to chorzy z zaburzeniami psychicznymi, najczęściej depresją.

Jak podkreśla, aż 20-30 proc. chorych na depresję próbuje odebrać sobie życie, a czasem i najbliższym. W ciężkiej depresji mogą bowiem występować zaburzenie myślenia i urojenie winy. Chory widzi świat w czarnych barwach i myśli, że już nic dobrego nas i bliskich nie spotka. Zabójstwo najbliższych jest więc popełniane w poczuciu „troski” o ich los.

Prof. Araszkiewicz zwraca też uwagę, że w krajach rozwiniętych zagrożony ryzykiem depresji jest co dziesiąty człowiek, a liczba samobójców dorównuje liczbie ofiar wypadków. Psychiatria uważa, że dostęp psychiatrów i psychologów wciąż jest niewystarczająco powszechny.

Obecnie medycyna, pamiętając o skutkach społecznych, bardzo poważnie traktuje problemy ze zdrowiem psychicznym, nawet u ludzi, u których symptomem podupadania na zdrowiu są stany lękowe czy depresja. Staje się to zrozumiałe, jeśli przeanalizować dane statystyczne. Depresja odpowiadająca bowiem za ok. 8% przypadków chorób i przedwczesnych zgonów w jest drugą pod względem częstości przyczyną niepełnosprawności w Unii Europejskiej.

Depresja zwiększa ryzyko samobójstwa. Chociaż wskaźniki częstości samobójstw w Europie spadają, pozostają jednak najwyższe na świecie, a w dziesięciu nowych krajach członkowskich są o ok. 80% wyższe, niż w krajach starej piętnastki. Po wypadkach drogowych samobójstwo jest drugą pod względem częstości przyczyną zgonów w populacji Europejczyków w wieku 15-35 lat.  

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum