Depresja sprzyja chorobie nerek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2011 09:01

Depresja ma związek z szybszym rozwojem przewlekłej choroby nerek i pojawieniem się niewydolności tego narządu - wynika z pracy, którą publikuje pismo "Clinical Journal of the American Society Nephrology".

Depresja sprzyja chorobie nerek

Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Tilburgu w Holandii razem z kolegami z kilku ośrodków naukowych w USA, którzy przez 10 lat śledzili stan zdrowia niemal 6 tys. mieszkańców czterech amerykańskich hrabstw. W momencie włączenia do badania jego uczestnicy mieli 65 lat lub więcej i nie byli dializowani.

Przy pomocy ankiet zebrano od nich informacje na temat objawów depresji oraz czynników ryzyka przewlekłej choroby nerek i chorób serca. Stadium przewlekłej choroby nerek oraz niewydolności tych narządów oceniano na podstawie wskaźnika filtracji kłębuszkowej (GFR). Do jego obliczenia wykorzystuje się dane na temat poziomu kreatyniny (produktu metabolizmu mięśni) we krwi.

Okazało się, że depresja występowała o 20 proc. częściej wśród osób cierpiących na przewlekłą chorobę nerek niż wśród osób bez tego schorzenia. Co więcej, u pacjentów z depresją czynność nerek szybciej się pogarszała, częściej dochodziło do rozwoju schyłkowej niewydolności tych narządów, jak również do wystąpienia ostrej niewydolności nerek podczas pobytu pacjentów w szpitalu.

Gdy w analizie uwzględniono inne czynniki mogące wpływać na przebieg choroby nerek okazało się, że depresja była najsilniej związana z ostrą niewydolnością nerek podczas hospitalizacji.

Jak tłumaczy kierujący badaniami dr Willem Kop, zależność tę można częściowo tłumaczyć tym, że depresja współwystępuje często z czynnikami, które zwiększają ryzyko ciężkiej choroby nerek. Chodzi przede wszystkim o schorzenia układu krążenia i cukrzycę.

- Jednak związek depresji z gorszym przebiegiem choroby nerek był silniejszy u pacjentów będących w lepszym stanie zdrowia, niż u tych z cukrzycą czy chorobą serca - tłumaczy specjalista.

Dlatego naukowcy planują w przyszłości sprawdzić, jakie inne czynniki mogą odpowiadać za ten związek. Na przewlekłą chorobę nerek cierpi ok. 500 mln ludzi na świecie, ale większość z nich o tym nie wie. Schorzenie jest przeważnie konsekwencją źle leczonej cukrzycy lub nadciśnienia tętniczego. Kilkakrotnie zwiększa ryzyko chorób układu krążenia i zgonów z ich powodu. Stopniowo prowadzi też do skrajnej niewydolności nerek.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum