Depresja skraca życie w zdrowiu o ok. 10 lat

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2018 10:09

WHO prognozuje, że depresja będzie wkrótce główną przyczyną obciążenia chorobami i ryzykiem przedwczesnego zgonu na świecie. Już obecnie obserwuje się gwałtowny wzrost zachorowań.

Depresja zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci Fot. Fotolia

Na kliniczną, tzw. dużą depresję, choruje 9 mln ubezpieczonych Amerykanów. To o 33 proc. więcej niż jeszcze 5 lat temu - wynika z najnowszego raportu o zdrowiu Ameryki, opracowanego przez Blue Cross Blue Shield Association (komercyjny ubezpieczyciel) - informuje Rzeczpospolita.

Odsetek chorych na depresję rośnie w każdej grupie wiekowej, ale najszybciej wśród pokolenia urodzonych w latach 80. i 90. ub. wieku (wzrost o 47 proc.) i nastolatków (o 47 proc. w przypadku chłopców i 65 proc. - dziewcząt).

Wzrost zachorowań na depresję powinien, zdaniem ekspertów, niepokoić. Wraz z depresją rośnie bowiem ryzyko przedwczesnej śmierci osoby chorej. Z jednej strony zwiększa się liczba samobójstw, z drugiej - poważnych powikłań zdrowotnych, jakie często pociąga za sobą to zaburzenie. Obciążenie, jakim dla organizmu jest depresja, skraca życie w zdrowiu o ok. 10 lat.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum