Depresja jest głównym czynnikiem ryzyka samobójstwa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2015 12:56

Depresja to nie stan, który mija, ale choroba, którą trzeba leczyć - przekonują organizatorzy kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji. W środę, 14 stycznia rusza kolejna, dziewiąta jej edycja; z tej okazji zaplanowano m.in. czat ze specjalistami i happening w stolicy.

Depresja jest głównym czynnikiem ryzyka samobójstwa

Celem kampanii jest szerzenie wiedzy na temat depresji i zachęcanie do skorzystania z pomocy lekarzy, terapeutów i grup wsparcia. Na ulicach Warszawy pojawi się w środę ambasador kampanii aktor Mikołaj Roznerski, który będzie wręczał przechodniom materiały edukacyjne i stokrotki - symbol solidarności z osobami chorującymi na depresję.

Solidarność będzie można okazać także wirtualnie, umieszczając stokrotki w miejscu swojego zdjęcia profilowego na Facebooku. "Przyłącz się, przypnij stokrotkę i okaż wsparcie" - apelują organizatorzy.

Na osoby zainteresowane problematyką depresji, w środę w godz. 11-22 czekać będą specjaliści. Porozmawiać będzie można na czacie zorganizowanym na stronie www.forumprzeciwdepresji.pl. Na środę zaplanowano konferencję prasową na temat kampanii.

Kampania Forum Przeciw Depresji - odbywająca się pod patronatem merytorycznym Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego - organizowana jest od 2007 roku przez firmę Servier Polska, we współpracy z Fundacją ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Polska Agencja Prasowa. Na depresję cierpi 350 mln ludzi na świecie. Organizatorzy kampanii szacują, że w Polsce choroba ta dotyka 1,5 mln osób, coraz częściej są to ludzie aktywni zawodowo, odnoszący sukcesy. Zdaniem specjalistów to nowe oblicze depresji, które ma związek m.in. z szybkim tempem życia i zaburzeniem proporcji między pracą a wypoczynkiem.

Depresja jest najczęściej diagnozowana u osób między 20. a 40. rokiem życia. Kobiety cierpią na nią dwukrotnie częściej.Co najmniej połowa chorych nie szuka pomocy specjalisty, chociaż depresję można skutecznie leczyć.

Zgodnie z przewidywaniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2020 r. depresja zajmie drugie miejsce wśród chorób będących najczęstszymi przyczynami przedwczesnej śmierci lub uszczerbku na zdrowiu.

Już teraz choroba ta przyczynia się co roku do 1 mln zgonów, jest bowiem głównym czynnikiem ryzyka samobójstwa. Zdaniem ekspertów jest też jedną z najczęstszych przyczyn zaginięć.

Niepokojące objawy, które mogą świadczyć o chorobie, to np. problemy ze snem (nadmierna senność lub bezsenność, wczesne budzenie się), brak apetytu i związana z tym utrata wagi, a także obniżenie motywacji do działania, skłonność do zmęczenia, brak przyjemności z aktywności, które do tej pory przynosiły radość. Aby stwierdzić chorobę, stan obniżonego nastroju musi trwać powyżej dwóch tygodni i muszą mu towarzyszyć objawy somatyczne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum