Dentyści chcą wyższej wyceny świadczeń. "Inflacja w stomatologii sięga 30 procent"

Autor: PAP • Źródło: PAP08 lutego 2022 17:38

Praca dentystów w ramach NFZ jest niedoceniana od lat, twierdzi lek. dent. Jacek Zabielski z Komisji Stomatologicznej ORL WIL. - Inflacja w stomatologii sięga 30 procent, a wycena świadczeń nie zmienia się - dodał.

Dentyści chcą wyższej wyceny świadczeń. "Inflacja w stomatologii sięga 30 procent"
inflacja w stomatologii sięga obecnie 30 procent - mówi lek. dent. Jacek Zabielski. Fot. Shutterstock
  • Inflacja w stomatologii sięga 30 proc., a wycena świadczeń w ramach NFZ nie zmieniła się praktycznie od kilkunastu lat
  • Poinformował o tym przewodniczący Komisji Stomatologicznej ORL WIL lek. dent. Jacek Zabielski
  • - Prowadzimy rozmowy z NFZ, są miłe, kulturalne – tylko nie kończą się happy endem – dodał

Stomatologia w ramach NFZ niedoceniana od lat

- Stomatologia w okresie pandemii nie jest na pierwszych stronach gazet z różnych względów, m.in. dlatego, że jest to dziedzina wiedzy, z której korzysta się często, ale często też prywatnie i utrwala się taki pogląd, że jak idziemy do lekarza dentysty, to głównie idziemy do prywatnego gabinetu. Jest to rzecz, która jest nieprawdziwa, bo mimo wszystko gros społeczeństwa leczy się w ramach NFZ - mówił we wtorek na konferencji prasowej przewodniczący Komisji Stomatologicznej Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej lek. dent. Jacek Zabielski.

Wskazał, że praca lekarzy dentystów w ramach NFZ jest niedoceniana od lat "i to niedoceniana w tej chwili w sposób drastyczny, dlatego że nakłady NFZ na udzielanie świadczeń dla społeczeństwa dla lekarzy dentystów są tak nikłe, że praktycznie pewne rzeczy są niewykonalne".

Inflacja w stomatologii sięga 30 procent

Zabielski wskazał, że inflacja w stomatologii sięga obecnie 30 procent. Zaznaczył, że zostały podniesione ceny materiałów dentystycznych i ceny podwykonawców.

- Stomatologia jest dziedziną zabiegową i trudno pogodzić się z tym, że od 13 praktycznie lat nie ma podniesionej stawki na leczenie pacjenta w ramach NFZ. Dlatego też wielu pacjentów się zniechęca, są kolejki, jakość pewnych świadczonych usług i użycia materiałów siłą rzeczy jest mniejsza niż w gabinetach prywatnych, bo trudno, żeby kupić drogie materiały, które się kompletnie nie zwrócą - dodał.

Podał, że np. za usunięcie zęba jednokorzeniowego NFZ płaci 22,60 zł, a za usunięcie zęba dwukorzeniowego - 33 zł, za znieczulenie 13 zł.

- Zabieg chirurgiczny, który trwa czasami pół godziny i dłużej jest wyceniany łącznie na 30 zł - to są rzeczy niebywałe - ocenił.

Rozmowy o wycenach bez happy endu

Dodał, że rozmowy z NFZ na temat wyceny świadczeń są prowadzone od dłuższego czasu, jednak nie kończą się konkretnym porozumieniem.

- Prowadzimy rozmowy z NFZ, te rozmowy są miłe, kulturalne - tylko nie kończą się happy endem. Jeżeli w dalszym ciągu będą się utrzymywały takie stawki, jakie są obecnie, to siłą rzeczy - a już się to dzieje w mniejszych miejscowościach - dentyści zrezygnują z pracy. Już obecnie jest wiele miasteczek, gdzie np. na 10 gabinetów, które miały umowę z NFZ, został tylko jeden - wskazał.

- Polityka zdrowotna państwa i NFZ jako płatnika powinna iść w takim kierunku żeby ta sprawa została w jakiś sposób uregulowana - zaznaczył Zabielski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum