Denga rozprzestrzenia się na globie, winne zmiany klimatyczne

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 01 sierpnia 2019 12:37

Denga, choroba, która występuje najczęściej w Bangladeszu, Indiach, Brazylii czy Filipinach z powodu zmian klimatycznych zaczyna rozprzestrzeniać się na inne kraje. Wzrost średniej temperatury na świecie sprawia, że przenoszące wirusa samice komarów egipskich mogą pojawiać się również w USA, Australii, Chinach czy Japonii.

Denga rozprzestrzenia się na globie, winne zmiany klimatyczne
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Denga wywołuje objawy podobne do grypy - gorączkę, bóle głowy, mięśni i stawów, a także charakterystyczną wysypkę. Spośród milionów osób, które rocznie zapadają na dengę, ok. 500 tys. wymaga hospitalizacji, w związku z gwałtownym przebiegiem choroby. Według danych WHO co roku na dengę umiera ok. 12500 osób - pisze Rzeczpospolita.

Za rozprzestrzenianie się choroby odpowiadają komary egipskie, które żyją w klimacie tropikalnym lub subtropikalnym. Owady te przenoszą też inne choroby zakaźne, jak żółta gorączka czy wirus Zika.

Do tej pory cechy tego klimatu obserwowano głównie w Bangladeszu, Indiach i Brazylii. Tam też najczęściej dochodziło do epidemii dengi. Obecnie doświadcza jej Bangladesz, gdzie w całym kraju od stycznia na dengę zmarło osiem osób, a na chorobę tę łącznie zapadło 13600 mieszkańców kraju.

Niestety ocieplenie klimatu sprawia, że także w krajach Azji zaczęły rozprzestrzeniać się choroby przenoszone przez komary - oprócz dengi również np. malaria, która pojawiła się m.in. w Tajlandii, Kambodży, Laosie i Wietnamie.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum