Delta w Polsce. Przybywa zakażeń groźną mutacją. Andrusiewicz: bez szczepień nawet 20 tys. przypadków

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP12 lipca 2021 16:03

W ostatnich dniach o 30 zwiększyła się liczba nowych przypadków zakażeń wariantem Delta. Obecnie mamy ich w kraju 153 - mówi rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Na razie mamy w Polsce 153 potwierdzone przypadki zakażenia wariantem Delta Fot. PAP/Tomasz Gzell
  • W ciągu ostatnich dni w Polsce przybyło podczas sekwencjonowania ponad 30 przypadków zakażeń wariantem Delta. Mamy już odnotowane w Polsce 153 przypadki - mówi Andrusiewcz
  • W wariancie optymistycznym może być 1-3 tys. zakażeń, a w wariancie pesymistycznym, jeśli szczepienia stanęłyby w miejscu, możemy dojść do 20 tys. przypadków - zaznacza
  • Liczby zakażeń nie będą już tak spadać, więc jeśli przestaniemy się szczepić, to jest niestety duże prawdopodobieństwo wzrostu - dodaje

W ubiegłym tygodniu rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował w rozmowie z TVN24, że dotychczas w Polsce odnotowano 113 przypadków zakażenia wariantem Delta.

Będzie jak w Wielkiej Brytanii?

Z kolei w poniedziałkowej rozmowie z RMF FM rzecznik resortu zdrowia podał, że w ciągu ostatnich dni w Polsce przybyło podczas sekwencjonowania ponad 30 przypadków zakażeń wariantem Delta. - Mamy już odnotowane w Polsce 153 przypadki - przekazał.

Andrusiewicz był pytany, jakiego poziomu zakażeń wariantem Delta można się spodziewać przy obecnym poziomie zaszczepienia Polaków.

- Jeżeli obserwujemy to, co się dzieje w Wielkiej Brytanii, czy w Hiszpanii, to możemy mówić o podobnych przedziałach, dostosowując je proporcjonalnie do wielkości kraju - wskazywał.

Jeśli przestaniemy się szczepić liczba zakażeń będzie rosła

- Liczymy, że w wariancie optymistycznym może być 1-3 tys. zakażeń, a w wariancie pesymistycznym, jeśli szczepienia stanęłyby w miejscu, możemy dojść do 20 tys. przypadków - dodał rzecznik.

Andrusiewicz odniósł się także do obecnej liczby zakażeń COVID-19. W jego opinii, wyniki zakażeń w Polsce ustabilizowały się. - Te liczby nie będą już tak spadać, więc jeśli przestaniemy się szczepić, to jest niestety duże prawdopodobieństwo wzrostu - podkreślił.

MZ podało w poniedziałek, że badania potwierdziły 44 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W ciągu ostatniej doby z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum