Dęblin. Na czternastu pacjentów z Covid-19 trzynastu to niezaszczepieni

Autor: PAP • Źródło: PAP21 października 2021 17:20

Szpital Powiatowy w Rykach (Lubelskie) przygotował 45 miejsc dla pacjentów z COVID-19. Tym samym wspiera szpital w Dęblinie, w którym w czwartek było wolne jedno miejsce (zwolnione przez pacjenta, który trafił pod respirator).

W szpitalu w Dęblinie zostało jedno wolne łóżko dla pacjentów covidowych. Fot. Shutterstock
  • Szpital Powiatowy w Rykach jest wsparciem dla 6. Szpitala Wojskowego w Dęblinie, w którym w czwartek zostało wolne tylko jedno łóżko covidowe
  • Dębliński szpital ma 15 łóżek covidowych, w tym 1 obserwacyjne, 1 respiratorowe. Przebywa w nim obecnie 14 pacjentów, z których 13 z nich jest niezaszczepionych
  • Szpital w Rykach dysponuje osiemnastoma miejscami dla pacjentów covidowych, w tym dwa to łóżka respiratorowe i trzy obserwacyjno-zakaźne

Wszystkie ręce na pokład

Jak poinformował w czwartek Piotr Kienig, prezes Szpitala Powiatowego w Rykach, placówka ma przygotowane 18 miejsc dla pacjentów covidowych, w tym dwa respiratorowe i trzy obserwacyjno - zakaźne.

- W czwartek o godzinie 17.00 będą gotowe następne miejsca. W sumie tych miejsc będziemy mieli 45, w tym 3 obserwacyjno-zakaźne, 4 respiratorowe i 38 covidowych. Jestem zwolennikiem mikroregionalnej współpracy pomiędzy okolicznymi szpitalami m.in. w Dęblinie czy w Puławach. Ze szpitalem w Dęblinie mamy podpisaną umowę odnośnie diagnostyki obrazowej oraz bieżącego wsparcia w razie potrzeby- przekazał Kienig.

Dodał, że w szpitalu panuje zasada wszystkie ręce na pokład. - Staramy się wesprzeć inne szpitale na tyle, ile tylko możemy. Kiedy w szpitalu w ramach oddziału wewnętrznego wyodrębniliśmy oddział covidowy, miejsca zapełniły się w ciągu jednego dnia - podkreślił.

Nie ma możliwości stworzenia kolejnych miejsc dla pacjentów covidowych

Jeżeli przygotowana liczba miejsc dla pacjentów z koronawirusem okaże się za mała, szpital nie ma już możliwości dodania kolejnych łóżek.

- Posiadamy jeszcze oddział paliatywny, który podobnie jak oddziały onkologiczne, jest wyłączony i tam pilnujemy, aby ognisko wirusa się nie pojawiło. A wszystkie inne oddziały są już przeznaczone pod covid – przekazał prezes Kienig.

W 6. Szpitalu Wojskowym w Dęblinie całe piętro 3 zostało przeznaczone dla pacjentów covidowych. Placówka ma 15 łóżek covidowych, w tym 1 obserwacyjne, 1 respiratorowe. W szpitalu przebywa teraz 14 pacjentów, 13 z nich jest niezaszczepionych.

Zostało jedno łóżko

- W czwartek wolne było tylko jedno łóżko covidowe, ale to dlatego, że załamał się pacjent i został przeniesiony na łóżko respiratorowe - powiedział dyrektor szpitala w Dęblinie Wojciech Zomer. Podkreślił, że szpital w Rykach "będzie wsparciem przez dwa, trzy dni, później tam też zabraknie miejsc".

- Jak wchodzę do sklepu to ogarnia mnie przerażenie, bo jestem często jako nieliczny w maseczce, nikt nie trzyma dystansu. Nie wiem, co ludzie na Lubelszczyźnie sobie myślą. Jak tak będzie dalej, to zostanie w szpitalu tylko oddział covidowy i paliatywny - powiedział Zomer i dodał, że o tym, który kolejny szpital może przygotować łóżka covidowe decyduje wojewoda lubelski i NFZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum