Daleki Wschód: to już jodowa histeria

Autor: Głos Rosji/Rynek Zdrowia • • 19 marca 2011 19:24

Na Dalekim Wschodzie nasila się histeria, związana z jodem. Ludzie, przestraszeni doniesieniami na temat awarii w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I, masowo wykupują preparaty z jodem.

Daleki Wschód: to już jodowa histeria
Lekarze ostrzegają, że taka profilaktyka może spowodować problemy dla zdrowia. U niektórych mieszkańców rosyjskiego Sachalinu nadmiar jodu już wywołał uczulenie - informuje Głos Rosji.

Tło radiacyjne na Dalekim Wschodzie nadal jest normalne. Hydrometcentr, Rospotriebnadzor i rosyjskie ministerstwo do spraw sytuacji nadzwyczajnych regularnie informują o tym mieszkańców. Jednak większość ufa plotkom i stara się zabezpieczyć się przed domniemanym zagrożeniem.

Mieszkańcy Dalekiego Wschodu wykupili takie preparaty z jodkiem potasu już w pierwszych dniach po awarii w Japonii. Nie ma ich w ogóle w aptekach.

Według specjalistów, mieszkańcy Sachalinu i kraju Nadmorskiego nie cierpią na deficyt jodu w organizmach; ma na to wpływ morskie powietrze i owoce morza. Natomiast nadmiar tej substancji jest nie mniej groźny, niż obłok radioaktywny, który raczej nie dotrze do Dalekiego Wschodu.

Jak powiedziała lekarz-radiolog terytorialnego wydziału medycyny katastrof Natalia Bierkutowa, może to spowodować nieodwracalne szkody dla zdrowia.

Więcej: www.polish.ruvr.ru

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum