Dąbrowa Tarnowska: szpital ma nowe lądowisko i karetkę

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2012 09:06

W rejonie podległym Zespołowi Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej działa już lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na razie pracuje tylko w czasie dnia.

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej, do tej pory wyznaczone miejsce na terenie ZOZ nie spełniało wymaganych parametrów i loty odbywały się bardzo rzadko. Obecnie chorzy wymagający natychmiastowej pomocy wysokospecjalistycznej np. w Krakowie są w stanie w bardzo krótkim czasie i bezpiecznie dotrzeć do docelowego szpitala.

Wartość przeprowadzonej inwestycji wyniosła blisko 64 tys. zł, z czego ponad 61 tys. zł zostało sfinansowane ze środków dotacji powiatu dąbrowskiego. W ramach zadania m.in. utwardzono 225 m kw. powierzchni gruntu oraz wykonano oznakowanie poziome strefy TLOF i FATO. Szpital w Dąbrowie Tarnowskiej planuje jeszcze wykonać oświetlenie lądowiska. Obecnie loty odbywają się tylko w dzień.

Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej wzbogacił się również pod koniec 2011 r. o nowoczesną karetkę wraz z wyposażeniem. Zakup pojazdu związany jest z planowanym przejęciem zadań Małopolskiej Kolumny Transportu Sanitarnego.

Karetka specjalistyczna typu C - Renault Master 2,3 dCi będzie służyła do przewozu chorych z powiatu dąbrowskiego. Wyposażona jest w krzesełko kardiologiczne oraz inne udogodnienia zarówno dla personelu, jak i chorych np. termoboks do podgrzewania płynów infuzyjnych, instalacje tlenowe, liczne półki i schowki na sprzęt medyczno-sanitarny, podstawę pod nosze z możliwością dodatkowego wysunięca na zewnątrz oraz ustawienia do pozycji Trendelenburga i antyTrendelenburga.

Zakupiony pojazd kosztował ponad 250 tys. zł, z czego 150 tys. zł zostało pokryte ze środków dotacji powiatu dąbrowskiego.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum