DRK: uratowano prawdopodobnie najmłodsze dziecko z ebolą

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2018 12:08

Po raz pierwszy lekarzom udało się uratować niemowlę, które podczas epidemii w Demokratycznej Republice Konga (DRK) zostało zarażone wirusem ebola w zaledwie szóstym dniu po narodzinach - informuje "BBC News".

DRK: uratowano prawdopodobnie najmłodsze dziecko z ebolą
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Dzieci na ogół mają mniejsze szanse przeżycia niż dorośli zarażeni tym groźnym patogenem. Lekarzom udaje się uratować zwykle połowę dorosłych pacjentów. Podczas epidemii, jaka w październiku 2018 r. wybuchła w Demokratycznej Republice Konga, na 27 dzieci zarażonych ebolą przed ukończeniem pierwszego roku życia, aż 21 zmarło.

Niemowlę, które uratowano, jest prawdopodobnie najmłodszym, jakie udało się uratować spośród wszystkich ofiar eboli. Historia dziewczynki jest wyjątkowo dramatyczna, gdyż wirusem tym była zarażona jej matka, która zmarła w trakcie porodu.

Dziewczynka urodziła się 31 października 2018 r. i już w szóstym dniu po porodzie stwierdzono u niej zakażenie wirusem. Niemowlę poddano leczeniu na oddziale intensywnej terapii w szpitalu w Beni - miejscowości w północno-wschodnim regionie kraju najbardziej dotkniętym epidemią. Lekarze ratowali ją przez ponad pięć tygodni.

Ojciec Thomas Benedicte powiedział, że dziewczynka jest jego pierwszym dzieckiem. Nazwano ją "cudownym dzieckiem z Beni".

Epidemia, która ostatnio dotknęła Demokratyczną Republikę Konga, jest drugą największą w tym kraju wywołaną przez ebolę. Z najnowszych danych wynika, że zakażonych zostało ponad 500 osób, a ponad 300 zmarło. Każdego tygodnia wykrywanych jest ponad 30 nowych przypadków tej infekcji.

W walce z epidemią próbuje się wykorzystać najnowsze osiągnięcia medycyny. Prawie 45 tys. osób zostało zaszczepionych przeciwko eboli. Po raz pierwszy w trakcie epidemii sięgnięto po eksperymentalne leki przeciwko temu wirusowi. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) prognozuje jednak, że epidemia ta jeszcze przez jakiś czas będzie się rozprzestrzeniać.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum