DNA warunkuje leczenie HCV

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 sierpnia 2009 08:55

Naukowcy z Duke University w Północnej Karolinie wykazali, jaki wpływ na leczenie wirusowego zapalanie wątroby typu C ma sekwencja DNA leżąca w pobliżu genu o nazwie IL28B.

DNA warunkuje leczenie HCV
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Odkrycie jest bardzo cenne z klinicznego punktu widzenia i najprawdopodobniej od razu zostanie wykorzystane do opracowania testu diagnostycznego oceniającego szanse na powodzenie terapii.

David Goldstein wraz z kolegami z Duke University porównywał materiał genetyczny zakażonych HCV pacjentów z Europy i Afroamerykanów, ponieważ wiadomo, że skuteczność leczenia Europejczyków jest znacznie wyższa. Okazało się, że sekwencja DNA leżąca w pobliżu genu o nazwie IL28B determinuje powodzenie terapii.

Naukowcy wykazali, że wariant DNA związany z lepszą reakcją chorych na stosowane leczenie występuje znacznie częściej u osób pochodzących z Europy niż u pacjentów z Afryki, co tłumaczy dużo większy odsetek wyleczeń wirusowego zapalenia wątroby w Europie.

Według danych statystycznych Polskiej Grupy Ekspertów HCV w Polsce jest prawie 700 tys. zakażonych wirusem HCV, czyli około 1,5 proc. populacji, a na świecie około 170 milionów. Obecnie stosowane leczenie polega na oddziaływaniu na układ immunologiczny chorego – jest trudne, czasochłonne, ma wiele skutków ubocznych i dość często nie przynosi oczekiwanego rezultatu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze