Czym są terapeutyczne zespoły mobilne?

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia • • 03 marca 2019 19:37

- Tym, co nas wyróżnia są terapeutyczne zespoły mobilne. Psychoterapeuci jeżdżą do domów, do środowiska, w którym żyje młody człowiek - wyjaśnia w rozmowie z Mirą Suchodolską w DGP prof. Małgorzata Janas-Kozik, kierownik Oddziału Klinicznego Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego Centrum Pediatrii w Sosnowcu.

Czym są terapeutyczne zespoły mobilne?
Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu. Fot. Materiały prasowe

Zaznacza, że obecnie oferta terapeutycznych zespołów mobilnych jest kierowana jedynie do pacjentów objętych projektem EU finansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego, którego celem jest deinstytucjonalizacja opieki zdrowotnej, a dokładnie zmniejszenie lub zapobieżenie rehospitalizacjom. Objęci są nim jedynie pacjenci z dwóch powiatów - sosnowieckiego i dąbrowskiego, którzy opuścili oddział po leczeniu całodobowym.

Profesor mówi też o tym, jak wpadła na pomysł mobilnych zespołów terapeutycznych. Jednym z jej nauczycieli była prof. Maria Orwid, prekursorka terapii rodzinnej, jedna z pierwszych kobiet lekarzy, które w Polsce zajmowały się psychiatrią. Założyła pierwszą w Polsce Klinikę Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Krakowie, którą kierowała do 2000 r. I to ona wymyśliła model multiprofesjonalnych zespołów w psychiatrii - wspomina Małgorzata Janas-Kozik, która jest także kierownikiem Katedry Psychiatrii i Psychoterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

- Kiedy robiłam u prof. Orwid staż specjalizacyjny, w ramach hospitalizacji domowej jeździliśmy do pacjentów: czasem prywatnymi samochodami, częściej komunikacją miejską - mówi dalej. - Wchodziliśmy do domów, poznawaliśmy członków rodziny, całe otoczenie młodego człowieka. Kiedy zna się kontekst, a nie samą chorobę, to można skuteczniej budować interwencje - podsumowuje.

Czytaj: gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum