Czy za ciężki przebieg Covid-19 odpowiadają geny? Uczeni wskazują, że tak

Autor: crazynauka.pl/Rynek Zdrowia • • 25 września 2020 11:48

W czasopiśmie naukowym "Science" ukazały się pierwsze wyniki badań konsorcjum The COVID Human Genetic Effort zrzeszającego ponad 200 instytucji z całego świata, w tym dwie polskie jednostki. W opinii uczonych, prezentujących wyniki, za ciężki przebieg choroby COVID-19 mogą być odpowiedzialne wrodzone defekty odpowiedzi immunologicznej - szczególnie interferonu typu I.

Czy za ciężki przebieg Covid-19 odpowiadają geny? Uczeni wskazują, że tak
Fot. archiwum

Początkowo uważano, że za ciężki przebieg choroby odpowiada podeszły wiek i pewne choroby współistniejące, a także płeć męska. Opublikowane w "Science" praca prezentująca wyniki badań konsorcjum The COVID Human Genetic Effort, w którym wzięli udział polscy naukowcy z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie oraz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i MNM Diagnostics pokazuje, że wrodzone defekty odporności mogą być przyczyną ciężkiego przebiegu choroby Covid-19.

Podstawą przeprowadzenia badań była informacja, z której wynika, że niektóre warianty genów (takich jak TLR3, IRF7, IRF9) zaangażowanych w odpowiedź immunologiczną z wykorzystaniem interferonu typu I wpływają na ciężki przebieg grypowego zapalenia płuc. Na podstawie analizy wielu prac wytypowano kilkanaście genów potencjalnie istotnych również w przebiegu choroby Covid-19.

Okazało się, że ponad 3,5 proc. pacjentów z grupy o ciężkim przebiegu choroby miało przynajmniej jeden patogenny wariant z wytypowanej przez badaczy listy genów, w przeciwieństwie do osób z grupy o łagodnym przebiegu choroby, w której takich patogennych wariantów nie było - podaje dr Paula Dobosz, członkini polskiego zespołu wchodzącego w skład konsorcjum The COVID Human Genetic Effort, która pisze o wynikach badań w portalu crazynauka.pl

Wnioski płynące z badań sugerują, że pacjenci, u których występuje jakiś wrodzony defekt genów uczestniczących w odpowiedzi immunologicznej wykorzystującej interferon typu I, mogą mieć znacznie wyższe ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19.

Więcej: crazynauka.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum