Czy w Krakowie będzie nowy SOR?

Autor: krakow.pl/Rynek Zdrowia • • 03 lutego 2016 21:38

Szpital św. Rafała jest przygotowany do uruchomienia w I półroczu br. Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W opinii lekarzy SOR jest niezbędny dla poprawienia dostępności pomocy medycznej dla pacjentów w przypadkach nagłych z południowej części Krakowa.

Czy w Krakowie będzie nowy SOR?. Fot. Archiwum

Uruchomienie SOR-u uzależnione jest od podpisania kontraktu z małopolskim oddziałem NFZ i pozytywnej decyzji wojewody małopolskiego.

Szpital zajmuje na medycznej mapie Krakowa miejsce szczególne, m.in. z uwagi na położenie w sąsiedztwie głównych szlaków komunikacyjnych (południowa obwodnica miasta oraz część „Zakopianki”), co predysponuje placówkę do zabezpieczania opieki dla ofiar wypadków komunikacyjnych.

Izba Przyjęć już teraz działa w trybie ostrym - w czasie jednego dyżuru udziela pomocy blisko 60 pacjentom w stanach nagłego zagrożenia życia czy zdrowia. W 2015 roku na Izbie Przyjęć zrealizowano 14 789 świadczeń i przyjęto ponad 3 500 pacjentów w stanach zagrożenia życia.

Na konieczność utworzenia nowego SOR-u zwraca uwagę prof. Julian Dutka, konsultant wojewódzki w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Twierdzi, że dotychczasowa działalność szpitala w leczeniu urazów narządów ruchu i głowy jest godna uznania. - Jeżeli placówka chce ją rozbudowywać - to tylko dobra wiadomość dla pacjentów, a także dla innych szpitali, które dzieląc się obowiązkami, zyskają trochę oddechu - mówi prof. Dutka.

Czytaj: www.krakow.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum