Czy senior pokieruje autem, jak mu lekarz pozwoli?

Autor: Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2010 12:00

Senat rozpoczął dyskusję o obowiązkowych badaniach lekarskich dla starszych kierowców.

Tylko w 2009 roku w Wielkopolsce kierowcy po 60. roku życia na około 900 wypadków byli sprawcami w około 100 przypadkach. W przypadku kolizji sprawcami byli w 400 na 5000 zdarzeń. Pomysł senatora raczej nie przysporzy mu popularności w środowiskach seniorskich.

– Seniorzy przyjmują leki, które często opóźniają reakcje. Z wiekiem słabiej widzą i słyszą. Statystyki wskazują, że kolizje z udziałem kierowców seniorów zdarzają się najczęściej w sytuacji, gdy trzeba szybko podjąć decyzję – przekonuje pilski senator Mieczysław Augustyn, który zainicjował publiczną dyskusję.

Z kolei oburzona Teresa Lemańska, prezes pilskiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów twierdzi, że to próba ubezwłasnowolnia starszych ludzi.

– Zdajemy sobie przecież sprawę, gdy coś dzieje się nie tak. Sami decydujemy się wtedy na przeprowadzenie badań. Dlaczego chce się nas do tego zmuszać?

Halina Łuś, psycholog transportu potwierdza, że takie badania są wskazane. Dodaje, że badania wpłyną na bezpieczeństwo w poruszaniu się na drodze.  Starsi kierowcy są nieliczną grupą wśród zdających egzamin na prawo jazdy. Z reguły do wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego trafiają, gdy na koncie mają 24 punkty karne.
Jeśli inicjatywa Senatu znajdzie poparcie, Polska będzie drugim krajem w UE, w którym istnieje obowiązek powtórnych badań lekarskich u starszych kierowców. W Portugalii na badaniach lekarskich regularnie muszą stawiać się kierowcy po 50. roku życia. Obowiązek powtarzania badań po egzaminach na prawo jazdy mają tylko zawodowi kierowcy.

Więcej na: www.gloswielkopolski.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum