Czy potrzebna jest nowa specjalizacja - psychogeriatria?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2019 11:38

Resort zdrowia rozważa wprowadzenie nowej specjalizacji z psychogeriatrii. To efekt rosnącej grupy seniorów dotkniętych zaburzeniami psychicznymi.

Czy potrzebna jest nowa specjalizacja - psychogeriatria?
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, resort zdrowia nie wykluczyła powstania takiej dziedziny jak psychogeriatria - jeśli nie w ramach odrębnej specjalizacji, to np. przez wykształcenie umiejętności w tym zakresie.

Tematowi osób starszych w systemie opieki zdrowotnej i społecznej poświęcona będzie jedna z sesji w ramach w ramach IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.). Program Kongresu i rejestracja: www.hccongress.pl

 

Obecnie w ministerstwie toczą się prace nad ograniczeniem liczby specjalizacji; w ich ramach można by natomiast zdobywać określone umiejętności, bez konieczności odbywania kolejnego szkolenia specjalizacyjnego.

W opinii specjalistów, w kraju brakuje łóżek w istniejących oddziałach psychogeriatrycznych. Potrzebne jest także wyodrębnienie w poradniach zdrowia psychicznego części zajmujących się wyłącznie osobami w wieku 65+, a także oparcie systemu wsparcia na mobilnych zespołach, które będą świadczyły usługi lecznicze, opiekuńcze, rehabilitacyjne w domu. To tańsze niż leczenie w warunkach stacjonarnych i lepsze dla pacjenta.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum