Czy polscy lekarze są przygotowani do walki z Ebolą?

Autor: rp.pl, RR/Rynek Zdrowia • • 19 sierpnia 2014 10:39

Czy Polska jest przygotowana na ewentualną walkę z epidemią Eboli? - pyta Rzeczpospolita i alarmuje: mamy za mało epidemiologów, a dwie trzecie lekarzy nie wie jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia wirusem Ebola.

Według najnowszego bilansu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w ciągu trwającej od pięciu miesięcy epidemii Eboli zmarło 1145 osób: 413 w Liberii, 380 w Gwinei, 348 w Sierra Leone i cztery w Nigerii. Obecna epidemia jest najpoważniejszą od pojawienia się gorączki krwotocznej Ebola w 1976 r.

Polską opinię publiczną elektryzują takie informacje jak ta z początku sierpnia, że do kraju wróciła grupa licealistów z ogarniętej epidemią Liberii, co miałoby grozić przywleczeniem wirusa.

W poniedziałek (18 sierpnia) zgłosiła się do sanepidu ostatnia uczestniczka wrocławskiej misji w Liberii, twierdząc, że nie miała kontaktu z wirusem. Jak podaje Gazeta Wrocławska, sanepid uwierzył jej na słowo. Uznał, że kwarantanna jest niepotrzebna. Nie zalecił nawet kontaktu z lekarzem specjalizującym się w chorobach zakaźnych.

Czytaj: Wrocław: wróciła ostatnia uczestniczka misji w Liberii 

Napływają też niepokojące informacje z innych krajów Europy. Do szpitala w Ostendzie trafił 13-letni chłopiec z podejrzeniem zakażenia wirusem Ebola - poinformowała w poniedziałek (18 sierpnia) późnym wieczorem belgijska agencja prasowa.

Tymczasem, jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez branżowy serwis konsylium24.pl, na który powołuje się Rzeczpospolita, sami lekarze podchodzą do tego tematu z obawami. 62 proc. nie wiedziałoby, jak postąpić w przypadku podejrzenia, że pacjent może być zakażony wirusem Ebola. Tylko co piąty z 1008 badanych deklaruje, że wiedziałby, co robić, a 16 proc. odmówiło odpowiedzi.

Zasad postępowania w przypadku Eboli nie zna niemal co drugi (44 proc.) z ankietowanych specjalistów chorób zakaźnych. Lekarze zwracają uwagę, że nie ma powszechnie znanych procedur postępowania.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum