Czy pacjenci transgraniczni sfinansują rozwój polskiej kardiologii?

Autor: Intercard/Rynek Zdrowia • • 04 września 2013 15:54

Po obniżeniu wyceny świadczeń kardiologii inwazyjnej przez NFZ, które i tak należały do najniższych w Unii Europejskiej, kardiolodzy będą szukać środków na utrzymanie rozwoju polskiej kardiologii u zagranicznych płatników. Według prognoz, po wejściu w życie unijnych przepisów o opiece transgranicznej, ok. 20 tys. pacjentów z innych państw UE będzie korzystać z pomocy w polskich placówkach.

Czy pacjenci transgraniczni sfinansują rozwój polskiej kardiologii?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Zdaniem kardiologów, to właśnie wysoka jakość świadczeń kardiologicznych, ich bezpieczeństwo oraz niskie ceny będą silnym magnesem przyciągającym pacjentów oraz ubezpieczycieli zza granicy do wykonywania planowych interwencji kardiologicznych w Polsce.

- Pod względem merytorycznym nie mamy powodów do kompleksów w stosunku do kolegów z innych państw. Jesteśmy też otwarci na współpracę z publicznymi płatnikami z innych krajów. Pojawiają się już pierwsze oznaki tego zainteresowania - mówi prof. dr hab. med. Dariusz Dudek - Przewodniczący Asocjacji Sercowo - Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Interwencyjne leczenie zawału serca finansowane jest w Polsce przez publicznego płatnika w przedziale od 2 tys. do 4 tys. euro. Tym czasem w Niemczech, podstawowe procedury kardiologii interwencyjnej finansowane są w przedziale między 4 a 8 tys. euro za zabieg, a w ciężkich stanach kardiologicznych, wymagających leczenia pacjenta na oddziale intensywnej terapii kardiologicznej, wyceny sięgają nawet 100 tys. euro.

Pomimo niskiego finansowania, Polska jest jednym z niekwestionowanych liderów rozwoju kardiologii inwazyjnej w Unii Europejskiej. Nasz kraj znajduje się na 3. miejscu w Europie pod względem liczby wykonywanych zabiegów pierwotnej angioplastyki wieńcowej w zawale serca na milion mieszkańców. Uplasowaliśmy się tuż za Holandią i Austrią, wyprzedzając takie kraje jak Wielka Brytania, Francja, Niemcy czy Szwecja.

Według rejestru Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, rocznie w Polsce przeprowadza się ok. 120 tys. zabiegów angioplastyki wieńcowej. Z tego blisko 70% zabiegów wykonywanych jest jako procedury ratujące życie u pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi. Funkcjonowanie kardiologii inwazyjnej wskazane zostało przez Euro Health Consumer Index (2012) jako jeden z najlepiej działających obszarów opieki zdrowotnej w Polsce. Jednak utrzymanie wysokiego poziomu usług kardiologicznych w Polsce przy obecnym poziomie finansowania nie będzie możliwe.

Z tym większym niepokojem środowisko kardiologiczne w Polsce przyjęło ostatnią propozycję Narodowego Funduszu Zdrowia obniżki finansowania procedur kardiologii inwazyjnej u pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze