Czy należy karać mandatami za nieuzasadnione wezwanie karetki?

Autor: dziennikwschodni.pl/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2015 09:18

Opinie nt. pomysłu Renaty Warężak-Kuciel, dyrektor ds. medycznych Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi, żeby karać mandatami osoby bezzasadnie wzywające karetki są podzielone. Inni dyrektorzy zwracają uwagę, że granica pomiędzy tym, co jest nieuzasadnione dla ratownika, a tym co uważa człowiek, który dzwoni na pogotowie, jest bardzo płynna.

Czy należy karać mandatami za nieuzasadnione wezwanie karetki?

Tak sądzi Marek Pietraszek, zastępca dyrektora ds. medycznych Stacji Ratownictwa Medycznego w Chełmie. Zauważa, że przypadki kiedy karetka została wezwana dla zabawy, zdarzają się sporadycznie. - Ale wówczas składamy doniesienie do prokuratury - dodaje.

Sceptycznie do łódzkiego pomysłu odnosi się szef pogotowia w Lublinie. Zdzisław Kulesza, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie, zwraca uwagę, że obawa przed obciążeniem finansowym może spowodować, że ludzie przestaną w ogóle reagować widząc na przykład na ulicy leżącego człowieka. Bo potem może się okazać, że był pijany i przyjazd karetki był nieuzasadniony. Niektórzy pacjenci mogą też tłumaczyć zawiadomienie pogotowia brakiem wiedzy medycznej, która pozwoliłaby im właściwie ocenić stan swojego zdrowia.

Czytaj: www.dziennikwschodni.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum