Czy będzie pandemia grypy? Zdaniem WHO to pewne

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 11 marca 2019 18:34

Świat nieuchronnie stanie w obliczu kolejnej pandemii grypy i musi przygotować się na potencjalne zniszczenia - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia. WHO stwierdziła, że następna pandemia grypy "jest kwestią tego, kiedy, nie czy".

Czy będzie pandemia grypy? Zdaniem WHO to pewne
Ostatnia na świecie pandemia grypy spowodowana została wirusem H1N1. Fot. Archiwum

Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział, że zagrożenie pandemią grypy jest wszechobecne. Musimy być czujni i przygotowani - koszt wybuchu epidemii grypy znacznie przewyższy cenę zapobiegania - dodał.

Ostatnia na świecie pandemia grypy spowodowana została wirusem H1N1, który rozprzestrzenił się na cały świat w latach 2009 i 2010. Badania nad tą pandemią wykazały, że co piąta osoba na świecie została zarażona w pierwszym roku, a wskaźnik zgonów wyniósł 0,02%.

Eksperci ds. zdrowia i Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegają, że istnieje ryzyko, iż pewnego dnia bardziej niebezpieczny dla życia wirus grypy przejdzie ze zwierząt do ludzi, zmutuje i zainfekuje setki tysięcy osób.

WHO zamierza przede wszystkim poprawić nadzór oraz szybkość reakcji. Rządy wszystkich państw nakłaniane są do opracowania planu zwalczania grypy oraz opracowania lepszych narzędzi zapobiegania, wykrywania, kontroli i leczenia grypy, takich jak skuteczniejsze szczepionki i leki przeciwwirusowe.

Czytaj: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum