Czy będzie balonikowanie bez limitu?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 03 sierpnia 2009 14:37

Jacek Paszkiewicz, prezes NFZ, skreślił z listy tzw. świadczeń nielimitowanych balonikowanie

Lista nielimitowanych świadczeń obejmuje procedury za które NFZ płaci bez względu na kontrakt, jaki ma ze szpitalem. Teraz są to tylko porody, opieka i leczenie noworodków oraz przeszczepy.

Rzeczniczka NFZ Edyta Grabowska-Woźniak tłumaczy, że wykreślenie balonikowania wynika z konieczności zwiększenia kontroli wydawania pieniędzy na leczenie. Taka decyzja szokuje kardiologów. Prof. Grzegorz Opolski, krajowy konsultant kardiologii, jest przekonany, że będzie miała poważne konsekwencje dla pacjentów, nie tylko z zawałem, ale wszystkich dotkniętych chorobami układu krążenia.

Balonikowanie wykonuje dziś 100 specjalistycznych pracowni w całym kraju – informuje Gazeta Wyborcza. Część z wstrzyma przyjęcia chorych ponad wyznaczony przez NFZ w kontrakcie limit. W pozostałych nieograniczone przyjmowanie pacjentów z zawałem sprawi, że wydłużą się kolejki chorych do planowych zabiegów, np. wszczepienia stymulatorów serca.

Krzysztof Suszek, szef biura prasowego Ministerstwo Zdrowia, poinformował, że NFZ nie dostarczył jeszcze zarządzenia do resortu (ma na to trzy dni). W chwili gdy go otrzyma, ma sprawdzić, czy jest ono zgodne z prawem.

– Artykuł 19 ustawy zdrowotnej gwarantuje nieograniczony dostęp do leczenia wszystkim pacjentom w stanach nagłych, dlatego będziemy musieli zbadać, czy to zarządzenie go nie łamie – mówi Suszek.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum