Czy Polska pójdzie śladem Niemiec i wprowadzi obowiązkowe szczepienia dzieci?

www.portalsamorzadowy.pl Autor: PTWP - PortalSamorzadowy.pl • Źródło: portalsamorzadowy.pl/Rynek Zdrowia   • 12 sierpnia 2019 07:59

Czy Polska pójdzie w tym samym kierunku co Niemcy, które wprowadzają w całym kraju obowiązek szczepień dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym? - zastanawia się portalsamorzadowy.pl.

Czy Polska pójdzie śladem Niemiec i wprowadzi  obowiązkowe szczepienia dzieci?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Po wejściu w życie nowych przepisów (w marcu 2020 r.), w Niemczech rodzice dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym będą zobowiązani do przedstawiania zaświadczeń o zaszczepieniu dzieci przeciwko odrze. W innym przypadku, dziecko nie będzie mogło zostać przyjęte do placówki szkolnej. Ponadto, ustawa ma wprowadzić bardzo surowe kary za niedopełnienie obowiązku szczepienia. Przewidywana w projektowanych przepisach grzywna, ma wynieść nawet 2,5 tys. euro. Zaświadczenia o odbyciu szczepień, będą musieli przedstawiać także nauczyciele.

Czytaj: Niemcy: od 2020 r. obowiązkowe szczepienia przeciwko odrze

Czy Polska pójdzie w tym samym kierunku co Niemcy? W części gmin w Polsce toczy się dyskusja, czy wprowadzić dodatkowe punkty za rekrutację do przedszkoli czy żłobków, w zamian za oświadczenie rodziców lub opiekunów o szczepieniu dziecka.

Punkty podczas rekrutacji do przedszkoli czy żłobków za oświadczenie o szczepieniach, wprowadziło w Polsce już wiele samorządów. Na liście są m.in. takie miasta, jak: Wrocław, Warszawa, Poznań, Łódź, Piła, Sosnowiec czy Częstochowa. Kolejne miasta przymierzają się do wprowadzenia takich rozwiązań.

Czytaj: portalsamorzadowy.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum