Cztery osoby czekają na przeszczep obu rąk

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 20 czerwca 2010 10:56

Transplantolodzy ze Szpitala Powiatowego w Trzebnicy przeszczepili z powodzeniem obie ręce komandosowi z GROM-u. W kolejce stoją następni pacjenci.

Na przeszczep obu rąk czekają cztery osoby, które mają szansę na „odzyskanie” kończyn. Potrzebna jest jednak zgoda rodziny potencjalnego dawcy, a często zdarzają się problemy z jej uzyskaniem.

Powoli jednak zmienia się świadomość w zakresie przekazywania organów do transplantacji.

Jak wynika z opublikowanego sondażu Eurobarometru, ponad połowa Polaków (53 proc.) zgadza się zostać dawcami organów po śmierci. 57 proc. z nas zgodziłoby się na pobranie narządów od zmarłego bliskiego. To europejska średnia (odpowiednio 55 i 53 proc.). Gorzej jest z oddawaniem krwi. Tu znajdujemy się w unijnym ogonie (25 proc. przy 37 proc. średniej).

Między poszczególnymi krajami UE istnieją bardzo duże różnice. I tak 70-80 proc. Szwedów, Maltańczyków, Belgów, Finów i Duńczyków zgadza się zostać dawcami, podczas gdy w Rumunii i Austrii ten odsetek wynosi poniżej 40 proc. zaś na Łotwie 25 proc. Podobne różnice występują w przypadku zgody na pobranie organów od zmarłego członka rodziny.

http://www.tvn24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum