JWX/Rynek Zdrowia | 06-04-2017 14:02

Czterotysięczny dawca szpiku z bazy Fundacji DKMS. Pomógł Australijce

Już cztery tysiące dawców z Ośrodka Dawców Szpiku Fundacji DKMS oddało krwiotwórcze komórki macierzyste. "Okrągłe" pobranie miało miejsce w Pracowni Separacji Krwinek Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Dawcą jest 29-letni Michał Grzebyk mieszkający w Krakowie, a potrzebującą osobą okazała się 63-letnia pacjentka z Australii.

Potrzebującą osobą okazała się 63-letnia pacjentka z Australii Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Michał Grzebyk zarejestrował się jako potencjalny dawca w bazie Fundacji DKMS podczas akcji organizowanej przez studentów na jego uczelni ponad 7 lat temu. Od tego czasu nosił w portfelu kartę dawcy zastanawiając się, czy kiedykolwiek się przyda. Na telefon z fundacji, że znalazł się jego bliźniak genetyczny, który potrzebuje przeszczepienia, czekał do 6 grudnia 2016 r.

- Cztery tysiące dawców - ta liczba oznacza nie tylko ludzi dobrej woli, którzy bez wahania śpieszą z pomocą chorym na nowotwory krwi. Ta liczba to szansa na drugie życie dla czterech tysięcy pacjentów (…). Jestem niezwykle dumna, że tak wielu młodych ludzi odpowiada na organizowane przez Fundację DKMS akcje rejestracyjne - mówi Ewa Magnucka-Bowkiewicz, prezes Fundacji DKMS Polska.

W tym roku realnych dawców z bazy DKMS było już 282. Przekazali swoje krwiotwórcze komórki macierzyste 46 biorcom z Polski i 236 pacjentom z innych krajów.

W Polsce ponad 1,2 mln osób to potencjalni dawcy szpiku zarejestrowani w Centralnym Rejestrze POLTRANSPLANT. Aż ponad milion z nich z nich zarejestrowało się w Ośrodku Dawców Szpiku Fundacji DKMS.

Liczba chorych na choroby onkohemetologiczne wzrosła w naszym kraju dwukrotnie w ciągu ostatnich 25 lat. Ma to związek głównie ze starzeniem się społeczeństwa. Najwięcej przypadków (60 proc.) dotyczy osób między 50 a 79 rokiem życia. Jednak na nowotwory hematologiczne często chorują również dzieci i osoby młode. Co roku w Polsce diagnozuje się około 1500 nowych przypadków zachorowań na zespoły mielodysplastyczne (MDS) i ok. 1300 na ostre białaczki szpikowe (AML).