Czternasty przypadek grypy A w Polsce: wirusa przywiózł Amerykanin

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 czerwca 2009 12:21

Kolejny przypadek zachorowania na grypę A/H1N1 wykryto u 17-letniego obywatela USA, który przebywał na wycieczce w Polsce. Chłopak przybył z Kalifornii do czeskiej Pragi samolotem i stamtąd udał się autokarem ze 117 osobami do Oświęcimia. 25 czerwca dostał lekkiej gorączki. Został skierowany do szpitala zakaźnego w Krakowie.

- Jego stan jest dobry, a pozostałe osoby z wycieczki są objęte nadzorem sanitarno-epidemiologicznym - zapewnił Tomasz Misztal z Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Dodał, że decyzję o tym, kiedy wyjdzie ze szpitala, podejmie lekarz prowadzący

Misztal poinformował, że inspektorzy dotarli do wszystkich osób, które uczestniczyły w wycieczce do Oświęcimia. - Pytanie jest jedno: czy mają wysoką gorączkę, czy mają objawy grypopodobne czy nie. Jeśli mają, to będą kierowane do szpitala - podkreślił.

Wirus A/H1N1 to mieszanka świńskich, ludzkich i ptasich wirusów grypy. Objawy świńskiej grypy są podobne do tych towarzyszących grypie sezonowej. Występuje gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel, a u niektórych osób także katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w ponad stu krajach na grypę zachorowało ponad 67 tys. osoby (ponad 300 zmarło).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum