Częstochowa wprowadzi standardy realizacji inwestycji z myślą o niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 czerwca 2019 14:49

Wszystkie projekty i inwestycje realizowane przez jednostki samorządowe w Częstochowie mają być realizowane w sposób przyjazny dla niepełnosprawnych. Konsultacje wytycznych w tym zakresie, które staną się lokalnym prawem, potrwają w mieście do końca wakacji.

Częstochowa wprowadzi standardy realizacji inwestycji z myślą o niepełnosprawnych
Fot. Archiwum

Dokument określa, w jaki sposób projektować przestrzeń, by maksymalnie zwiększyć jej użyteczność dla wszystkich - także tych, którzy ze względu na różne ograniczenia mają trudności ze swobodnym poruszaniem się.

Chodzi nie tylko o osoby niepełnosprawne - na wózkach, niewidome, słabowidzące czy niedosłyszące, ale także o seniorów, kobiety w ciąży, osoby o bardzo niskim lub bardzo wysokim wzroście, ludzi z nadwagą, z urazami kończyn, a nawet tych, którzy przemieszczają się np. z dużym bagażem.

- Nowe standardy wprowadzone będą w drodze zarządzenia - w ten sposób staną się lokalnym prawem. Projektując nowe inwestycje, trzeba będzie stosować się do nich. Liczymy, że dzięki stosowaniu tych norm Częstochowa będzie miała bardziej przyjazną i bezpieczną przestrzeń dla osób z niepełnosprawnościami - mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Działania służące przystosowaniu miejskiej przestrzeni do potrzeb osób niepełnosprawnych są częścią samorządowego programu "Kierunek przyjazna Częstochowa". Gotowy jest już projekt stosownego zarządzenia, którego załącznikiem będą opracowane w zarządzie dróg "Wytyczne do projektowania przestrzeni publicznej w celu likwidacji barier architektonicznych". Wypełnienie wytycznych będzie obowiązkowe podczas projektowania i realizacji inwestycji w przestrzeni publicznej.

- Jednym z przykładów są pasy dotykowe dla osób niedowidzących lub niewidomych wzdłuż przystanków komunikacji miejskiej - autobusowych i tramwajowych. Do tej pory nie ma ustawowego obowiązku stosowania takich rozwiązań, ale w Częstochowie - w ramach przyjętych standardów - chcemy to projektować i realizować - wskazał społeczny rzecznik osób z niepełnosprawnościami Tomasz Tyl, który ma monitorować poprawną realizację wytycznych. Nad ich wprowadzaniem w życie ma czuwać Miejski Zarząd Dróg i Transportu.

Marek Błoński

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum