Częstochowa: w tym ośrodku wyleczą uzależnionych od hazardu

Autor: Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2012 12:42

Z uzależnienia od hazardu, zakupów czy internetu można już leczyć się za darmo. Wystarczy przyjść (bez skierowania) do jednego z 26 ośrodków w kraju, prowadzących program terapeutyczny finansowany przez Ministerstwo Zdrowia. Jedną z placówek, które zgłosiły propozycję leczenia hazardzistów jest częstochowski ośrodek Powrót z U, który dostanie na ten cel 52 tys zł.

Blisko 15 proc. osób szukających tu pomocy to osoby uzależnione od automatów do gry, pokera czy totolotka. Ośrodek Powrót z U przy ul. Wiolinowej 1zajmie się nie tylko nałogowymi hazardzistami, ale też ich bliskimi - informuje Gazeta Wyborcza. Do końca roku resort przeznaczy na program terapeutyczny w całym kraju 1,7 mln zł.

Po przeprowadzeniu wywiadu z osobą uzależnioną, ośrodek realizuje zajęcia psychoedukacyjne: wyjaśnianie, na czym polega mechanizm hazardu, wskazówki, czego unikać. Kolejny element terapii to warsztaty umiejętności społecznych, np. asertywności, radzenia sobie ze stresem, alternatywnych form spędzania czasu i komunikacji w rodzinie. W sytuacjach skrajnego uzależnienia odbywają się spotkania indywidualnie.

W 2009 roku rząd ustanowił fundusz, którego celem jest finansowane rozwiązywanie problemów osób z uzależnieniem od hazardu. Początkowo wydatki z tytułu funduszu miały być przeznaczane na realizację programów związanych wyłącznie z problematyką hazardu.

Jednak nowelizacja ustawy z dnia 26 maja 2011 roku rozszerzyła zapis artykułu 88, który w nowym brzmieniu obejmuje, oprócz hazardu, inne uzależnienia, określane mianem uzależnień „niechemicznych" czy behawioralnych: pracoholizm, seksoholizm, nałogowe zakupy, patologiczny hazard, uzależnienie od internetu, gier komputerowych, komórek.

Jednostką zarządzającą funduszem w imieniu Ministra Zdrowia zostało ustanowione Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, gdzie został utworzony dział rozwiązywania problemów hazardowych powołany specjalnie do obsługi funduszu. Jego przychody stanowią 3 proc. wpływów z dopłat od gier objętych monopolem państwa.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum