Częstochowa: tylko 9 lutego pary mogą składać wnioski o dofinansowanie in vitro

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2019 15:08

Mieszkańcy Częstochowy chcący skorzystać z procedury dofinansowania zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego mogą składać wnioski 9 lutego - poinformował w środę, 30 stycznia Urząd Miasta. Od 2012 r. częstochowskie pary korzystające z programu doczekały się 39 dzieci.

Częstochowa: tylko 9 lutego pary mogą składać wnioski o dofinansowanie in vitro
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Uczestnikom programu przysługuje możliwość jednorazowego dofinansowania do zabiegu w wysokości do 5 tys. zł, pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej procedury. Pozostałe koszty procedury ponoszą pacjenci. Wnioski należy składać w sobotę, 9 lutego 2019 roku, od godz. 9.00 do 12.00 w holu głównym Urzędu Miasta Częstochowy. Przy naborze decyduje kolejność zgłoszeń.

Do programu zostaną zakwalifikowane pary, w których wiek kobiety mieści się w przedziale 20-40 lat według rocznika urodzenia, przy czym dopuszcza się możliwość przeprowadzenia procedury u pacjentek w wieku do 42 lat, jeżeli stężenie AMH jest powyżej 0,7 ng/ml.

Pary mogą być w związku małżeńskim lub w związku partnerskim, muszą być mieszkankami i mieszkańcami Częstochowy. Warunkiem jest też wcześniejsze poddanie się procedurze leczeniu niższego rzędu, które zakończyło się niepowodzeniem lub posiadanie bezpośredniego wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego. Pary musza być też zakwalifikowane do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego przez realizatora programu, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu.

Częstochowa jako pierwsze miasto w Polsce wprowadziła program dofinansowania leczenia in vitro. Zabiegi finansuje już siódmy rok. Odbyły się dwie edycje programu, trwa trzecia - na lata 2018-2020. Od 2012 r. dzięki dofinansowaniu miasta urodziło się już 39 dzieci - 20 dziewczynek i 19 chłopców - w tym cztery pary bliźniąt. W 2019 r. dziecka spodziewa się już 7 kolejnych par. Tym, które doczekały się dzieci, częstochowska firma Deltim nieodpłatnie przekazała wózki.

Częstochowski samorząd w tym roku przeznaczył na program 150 tys. zł. W ubiegłorocznym naborze zgłoszenie do programu złożyły 52 pary. Początkowo zakwalifikowano 30 par, bo w budżecie na 2018 r. zapewniono na program 150 tys. zł. Dla par z listy rezerwowej zapewniono - decyzją prezydenta Częstochowy - dodatkowe 100 tys. zł. Potem jeszcze przeprowadzono nabór uzupełniający. W sumie ubiegłoroczny budżet programu wyniósł 250 tys. zł. Także w 2017 r. pierwotnie planowany budżet programu zwiększono ze względu na duże zainteresowanie.

W woj. śląskim miejski program in vitro realizuje od marca 2017 r. także samorząd Sosnowca. Przez cztery lata ma z niego skorzystać około 160 par. Miasto przeznacza na dofinansowanie procedur in vitro po 200 tys. zł rocznie. W listopadzie 2017 r. Rada Miasta Katowice nie przyjęła miejskiego programu in vitro, zgłoszonego w obywatelskiej inicjatywie uchwałodawczej.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum