Częstochowa: sprywatyzowany szpital odmawia "ostrego" dyżurowania

Autor: KAW, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 września 2009 16:08

Urazówki w Częstochowie są pełne. Problem pojawił się, gdy wypadł z systemu ostrych dyżurów sprywatyzowany przez powiat częstochowski szpital w Blachowni.

Częstochowa: sprywatyzowany szpital odmawia "ostrego" dyżurowania
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pacjentów z urazami trzeba kłaść na korytarzach - pisze Gazeta Wyborcza. Władze miasta chcą teraz wybudować nowy pawilon w jednym ze szpitali.

W Częstochowie i regionie istnieją dwa szpitale marszałkowskie, jeden miejski i powiatowy Szpital im. R.Weigla, który sprywatyzowano. Największe szpitale w mieście to dwie placówki marszałkowskie: Wojewódzki Szpital Zespolony i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny.

- Problem pojawił się, gdy wypadł z systemu ostrych dyżurów sprywatyzowany przez powiat częstochowski szpital w pobliskiej Blachowni. Dotychczas co trzy dni dyżurowała placówka miejska w Częstochowie, szpital marszałkowski, czyli Wojewódzki Szpital Specjalistyczny na Parkitce oraz właśnie szpital w Blachowni, który oznajmił po prywatyzacji, że zaprzestaje ostrych dyżurów. I nikt nie jest w stanie go do powrotu do systemu nakłonić - tłumaczy portalowi rynek zdrowia.pl Ireneusz Leśnikowski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie.

Od tego momentu ciężar zapewnienia opieki podczas ostrych dyżurów i ciężar finansowy (koszty osobowe, utrzymanie dodatkowych łóżek) przejęły placówki marszałkowskie i miejskie. Dysponowały one - po decyzji placówki w Blachowni - zbyt małą bazą. Równolegle w Miejskim Szpitalu Zespolonym wyremontowano oddziału urazowy i urologii, aby doprowadzić je do standardów europejskich. - To zawsze powoduje, że zmniejsza się ilość łóżek, gdyż standardy przewidują większe przestrzenie, mniejszą ilość łóżek w salach itp. - tłumaczy rzecznik UM.

W Miejskim Szpitalu Zespolonym, aby sprostać zwiększonym  potrzebom, wykorzystywana jest dotychczasowa baza – zagęszczono sale, tam gdzie to jest możliwe bez uszczerbku dla wygody pacjentów.

- Docelowo władze Miasta rozpatrują pomysł budowy w przyszłości pawilonu łóżkowego, który zaspokoi potrzeby wynikające z ostrych dyżurów różnych oddziałów szpitala miejskiego - dodaje Ireneusz Leśnikowski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum