Częstochowa: protest lekarzy, likwidacja położnictwa w WSZ przedwczesna

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 17 stycznia 2013 17:38

List do ministerstwa zdrowia, prokuratury, sanepidu i właściciela placówki czyli marszałka podpisało 25 ginekologów-położników. Ich zdaniem dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie popełnia przestępstwo, bo "stwarza sytuację niebezpieczną dla życia i zdrowia kobiet" .

Częstochowa: protest lekarzy, likwidacja położnictwa w WSZ przedwczesna
Likwidację ginekologii i położnictwa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie i przeniesienie pacjentek do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstkowie (na Parkitkę) szpital zapowiada na przełom stycznia i lutego. Chodzi o to, że z niedawno wyremontowanych porodówki, sali do cesarskich cięć i pokoików - kobiety trafią w znacznie gorsze warunki.

To samo dotyczy ginekologii i patologii ciąży. Lekarze wyliczają ich braki: brudne, zniszczone toalety i prysznice w niewystarczającej ilości, sypiące się wylewki, dziury w wykładzinach.

Do tej pory Parkitka przyjmowała rocznie około tysiąca porodów, WSZ - 2 tys. Czyli na starej, zużytej porodówce będzie się pozmianach odbywało się trzykrotnie więcej porodów niż dotychczas. Lekarze twierdzą w swoim liście, że połowa z nich to cesarki (pokazują to statystyki), a oni zostaną tylko z jedną salą do cięć cesarskich.

Ginekologię i patologię ciąży czeka z kolei blisko tysiąc operacji rocznie, w tym onkologicznych, a do tego kilka tysięcy tzw. krótkich zabiegów. To wszystko z jedną salą operacyjną.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum