Częstochowa: prezydent miasta chce przywrócenia poprzedniego sposobu raportowania zakażeń

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 listopada 2020 17:21

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk zwrócił się do ministra zdrowia o przywrócenie dotychczasowego sposobu raportowania danych epidemiologicznych. Nowa metoda prezentowania statystyk uniemożliwia samorządom podejmowanie skutecznych działań związanych z epidemią - argumentuje.

Częstochowa: prezydent miasta chce przywrócenia poprzedniego sposobu raportowania zakażeń
FOT. Sylwia Mierzewska/UCK w Gdańsku; zdjęcie ilustracyjne

Od wtorku (24 listopada) zmienił się system raportowania statystyk związanych z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. Jak wskazują częstochowscy urzędnicy, publikowane przez resort zdrowia dane przedstawiane są w sposób ogólny, dotyczący głównie całego kraju i województw. "Dane z powiatów, które dołączono dzisiaj, informują na razie tylko o liczbie nowych przypadków i zgonów w ciągu ostatniej doby. Na tej podstawie nie można wyciągnąć pełnych wniosków o skali epidemii na danym terenie" - przekonują częstochowscy urzędnicy.

- Nowa metoda prezentowania statystyk, odnosząca się do skali całego kraju, uniemożliwia samorządom podejmowanie skutecznych działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 - napisał do ministra Adama Niedzielskiego prezydent Matyjszczyk, zwracając się z prośbą o przywrócenie dotychczasowego sposobu raportowania danych epidemiologicznych i pozyskiwania informacji z sanepidu.

Jak przekonują urzędnicy, dotychczasowy sposób codziennego udostępniania danych epidemiologicznych przez powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne był niezbędnym narzędziem do analizy stanu epidemii przez samorządy lokalne - umożliwiał gminom bieżące monitorowanie nie tylko liczby zachorowań i zgonów, ale także izolacji, kwarantanny, liczby ozdrowieńców czy pojawiających się ognisk koronawirusa. - Pozwalało na bieżące reagowanie na sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się epidemii w danej gminie - dodają.

W Częstochowie dane z sanepidu były przedmiotem codziennych spotkań prezydenta z innymi przedstawicielami samorządu i kierownictwem jednostek miejskich i podstawą podejmowanie stosownych działań. "Również mieszkanki i mieszkańcy Częstochowy korzystali z informacji o sytuacji epidemiologicznej w swoim mieście, które były zamieszczane na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Obecnie scentralizowany system raportowania statystyk pozbawił gminy szczegółowych informacji o przebiegu epidemii na ich terenie" - wskazał Urząd Miasta Częstochowy.

Krzysztof Konopka (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum