Częstochowa: czy po połączeniu szpitali wystarczy stanowisk do dializy?

Autor: Gazeta Wyborcza, KR/Rynek Zdrowia • • 12 maja 2010 16:28

Gdy doszło do awarii stacji w stacji Międzynarodowego Centrum Dializ, okazało się, że miejsc dla chorych nie wystarczy ani w szpitalu na Parkitce, ani na Tysiącleciu.

Każda maszyna w stacji dializ wymaga przeglądów i remontów.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, chorych dla których nie było miejsc w stacjach dializ w dwóch częstochowskich szpitalach trzeba było szukać pomocy w innym miejscu.

– Kilkunastu pacjentów zostało przewiezionych do innego naszego ośrodka w Zabrzu i tam uzyskało pomoc – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Marek Duszota, dyrektor Operacyjny Międzynarodowe Centra Stacji Dializ.

Przy tej okazji powstało pytanie, co z zabezpieczeniem dostępu do dializ, gdy w wyniku połączenia Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym zostaną zrealizowane plany likwidacji stacji dializ.

Krzysztof Jarzębski, szef stacji dializ w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym przyznaje, że zarówno prowadzona przez niego placówka, jak i szpital na Parkitce nie były w stanie zabezpieczyć potrzeb wszystkich pacjentów MCD.

W rozmowie z Rynkiem Zdrowia uspokaja, że plany zamknięcia stacji w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, gdzie pracuje obecnie osiem urządzeń do dializowania, na razie są nieaktualne. Stacja na pewno będzie czynna do czasu, gdy Wojewódzki Szpital Specjalistyczny powiększy pomieszczenia swojej stacji i przystosuje je do pracy.

Obecnie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym dostępnych jest 20 miejsc do dializowania, w drugim ze szpitali jest ich 8. Jak podaje Krzysztof Jarzębski, po połączeniu miałoby ich być 25.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum