RR/Rynek Zdrowia | 05-02-2015 10:50

Czesi zwietrzyli dobry interes: zapraszają na zabiegi usunięcia zaćmy

Czeskie placówki dostrzegły interes w leczeniu polskich pacjentów, którzy w kraju nie mogą doczekać się na zabieg usunięcia zaćmy. W Polsce takich osób jest pół miliona. Jest o co walczyć.

Od kiedy weszła w życie tzw. dyrektywa transgraniczna, czeskie szpitale maksymalnie ułatwiają Polakom korzystanie z ich usług. Szacują, że blisko 70 proc. osób, które decydują na usunięcie zaćmy poza Polską, przyjedzie na zabieg do Republiki Czeskiej.

Zatrudniają więc doradców ds. polskiego rynku (np. klinika Okulistyczna NeoVize w Czeskim Cieszynie), tłumaczy, transport, organizują tańszy pobyt w hotelach, dla tych którzy następnego dnia po zabiegu mają mieć zdjęte opatrunki.

Klinika okulistyczna w Libercu uruchomiła stronę internetową w języku polskim. Natomiast Klinika Visus w Nachodzie prowadzi w Parku Handlowym Auchan we Wrocławiu punkt informacyjny. Na miejscu jest tłumacz. Zainteresowanym wyświetlany jest film z zabiegu w klinice. Czesi zapewniają (w cenie zabiegu) transport do kliniki i z powrotem w ciągu jednego dnia.

W Nachodzie zabieg usunięcia zaćmy kosztuje 2800 zł, robiony jest niemal od ręki przez jednego z dziesięciu lekarzy okulistów. Badanie poprzedzające zabieg kosztuje 100 zł. Rachunek pacjent musi sam uregulować. Potem może wystąpić do NFZ o zwrot pieniędzy. W klinice dostaje jednak przetłumaczony na polski dokument dla Funduszu. Na jego rozpatrzenie płatnik ma 30 dni.

Jak informuje Gazeta Wrocławska, na Dolnym Śląsku wnioski o zwrot kosztów leczenia za granicą złożyło ponad 40 osób. Większość dotyczy zabiegów usuwania zaćmy w Czechach. Kilka już rozpatrzono pozytywnie, inne czekają na decyzję. Do tej pory Dolnośląski NFZ nikomu nie odmówił zwrotu kosztów.

Najszybciej wnioski rozpatrują Oddziały Wojewódzkie NFZ w Opolu, Krakowie i w Warszawie.

Czytaj: Gdzie najszybciej zwracają pieniądze za usunięcie zaćmy w Czechach?

Gorzej jest w śląskim NFZ. Portal beskidzka24.pl zapytał, ilu pacjentom z Bielska-Białej oraz powiatów bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego zwrócono już pieniądze za leczenie prowadzone zgodnie z zasadami unijnej dyrektywy transgranicznej.

Okazało się, że wpłynęło 56 wniosków o zwrot kosztów leczenia za granicą. Niemal wszystkie (54) dotyczyły operacji usunięcia zaćmy. Jednak żaden z nich nie mógł zostać rozpatrzony, ponieważ przesłane dokumenty były niekompletne.