Czerwona Góra: usunęli płuco małoinwazyjną metodą

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 13 maja 2019 14:30

Specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Rafała w Czerwonej Górze przeprowadzili pierwszy w historii województwa świętokrzyskiego zabieg usunięcia płuca małoinwazyjną techniką. Lekarze z Czerwonej Góry usuwali już płuca zaatakowane przez nowotwór, ale stosowali metody tradycyjne.

Czerwona Góra: usunęli płuco małoinwazyjną metodą
To był pierwszy w historii szpitala w Czerwonej Górze i województwa świętokrzyskiego zabieg operacyjny usunięcia płuca w technice małoinwazyjnej z powodu nowotworu złośliwego płuca. Fot. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

Szpital w Czerwonej Górze wyjaśnia, że pneumonektomia odbywa się najczęściej metodą tradycyjną i wykonywana jest, gdy konieczne jest usunięcie całego płuca z uwagi na zmiany nowotworowe. To dość inwazyjny i obciążający pacjenta  zabieg wymagający sporego nacięcia (ok. 10-12cm) i dający duże dolegliwości bólowe.

Przeprowadzony zabieg pneumonektomii metodą VATS (Video-Assisted Thoracic Surgery) to dużo mniej inwazyjny zabieg, który wymaja jedynie małego ok. 3 cm nacięcia przez co znacznie skraca czas rekonwalescencji, skraca czas pobytu pacjenta w szpitalu a pacjentowi oszczędza wielu dolegliwości bólowych i  dyskomfortu.

Cieszymy się, że ten przełom w dziedzinie leczenia nowotworów płuc miał miejsce w naszym województwie za sprawą specjalistów Chirurgii Klatki Piersiowej - podaje Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała  w Czerwonej Górze.

Przeprowadzenie takiego zabiegu, jak i ciągłe zwiększanie  udziału małoinwazyjnych technik torakoskopowych w resekcjach anatomicznych płuc jest możliwe za sprawą doświadczenia i kompetencji lekarzy ze szpitala w Czerwonej Górze, którzy szkolą się w czołowych ośrodkach w kraju i za granicą  a  zabiegi wykonują nowoczesnym sprzętem
diagnostyczno-leczniczym.

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum