Czeladź: nowatorska operacja zapobiega obrzękom nóg

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 01 października 2019 13:56

Specjaliści ze Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi (Śląskie) wprowadził nową technikę usuwania guzów szyjki macicy i endometrium z oszczędzeniem węzłów chłonnych.

Czeladź: nowatorska operacja zapobiega obrzękom nóg
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Oddział ginekologiczny, jako jeden z nielicznych w województwie wykonuje procedurę mapowania węzła wartownika w raku endometrium oraz szyjki macicy przy użyciu zieleni indocyjaninowej.

Metoda ta pozwala na uniknięcie usuwania wszystkich węzłów chłonnych w miednicy małej. Jest to rozwiązanie korzystne dla pacjenta, zmniejsza liczbę powikłań i wiąże się z większym komfortem chorego. 

Zieleń indocjaninową podaje się do szyjki macicy za pomocą specjalnej igły. Następnie wraz z limfą dostaje się ona do węzłów chłonnych. Ten, który najmocniej „świeci” na zielono jest identyfikowany jako węzeł wartownik i tylko ten się usuwa. Pozostałe węzły chłonne pozostają nietknięte.

Usunięty węzeł oddajemy do badania histopatologicznego. Nie trzeba wtedy usuwać pozostałych, bo jeśli okaże się, że w węźle wartowniku nie ma komórek nowotworowych, to ryzyko, że znajdują się one w innych węzłach jest minimalne.

Węzłów nie usuwa się już na ślepo i ryzyko obrzęków z tego powodu praktycznie znika. 

Więcej: gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum