Czeladź: badania wody potwierdziły obecność legionelli

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lipca 2010 12:44

Badania ciepłej wody pobranej z budynków przy dwóch ulicach w Czeladzi (Śląskie) potwierdziły jej skażenie bakterią legionelli.

Czeladź: badania wody potwierdziły obecność legionelli

O skażeniu poinformowała w piątek (23 lipca) powiatowy inspektor sanitarny w Dąbrowie Górniczej, Grażyna Wieczorek.

Prowadzone przez sanepid badanie wykazało, że w dwóch blokach skażenie jest bardzo wysokie, wyłączono tam ciepłą wodę. W innych budynkach skażenie jest wysokie i tam nie można korzystać z kąpieli.

Legionella jest niebezpieczna, kiedy dostanie się do układu oddechowego. Rozprzestrzenia się za pomocą aerozolu wodnego, dlatego sanepid już wcześniej zalecił mieszkańcom zdemontowanie sitek prysznicowych i innych urządzeń, które mogą tworzyć taki aerozol.

Z powodu zapalenia płuc wywołanego przez legionellę od początku czerwca do szpitala w Czeladzi trafiły 22 osoby. Lekarze zwrócili uwagę, że wszystkie mieszkają przy dwóch położonych w pobliżu ulicach i zaalarmowali sanepid. Chorzy mieli charakterystyczne objawy: bóle mięśni, głowy i bardzo wysoką temperaturę. Później okazało się, że wszyscy korzystali z pryszniców.

Najpierw pobrano mocz i krew pacjentów – w dwóch przypadkach badania surowicy potwierdzono obecność legionelli. Następnie dąbrowski sanepid pobrał 10 próbek wody z budynków: badania potwierdziły bardzo wysokie skażenie wody bakterią w dwóch blokach i wysokie w pozostałych.

Czeladzka Spółdzielnia Mieszkaniowa, do której należą bloki, została zobowiązana do przeprowadzenia czyszczenia i dezynfekcji sieci wodociągowej.

Tydzień od czyszczenia instalacji sanepid przeprowadzi kolejne badania. Jeśli podjęte działania okażą się skuteczne, należy je powtórzyć jeszcze dwa razy w ciągu pół roku, by mieć pewność, że niebezpieczeństwo jest zażegnane. Jeśli poziom skażenia się nie zmieni, całą procedurę trzeba rozpocząć od nowa.

Bakteria może się znajdować tylko w ciepłej wodzie – optymalne dla niej warunki rozwoju to temperatura 20-40 stopni Celsjusza. Ginie przy temperaturze powyżej 60 stopni, podgrzewanie wody w sieci jest więc metodą profilaktyki. W przewodzie pokarmowym legionella jest niegroźna.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum