Czechy: w skażonej wodzie mineralnej nie było bakterii EHEC

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 lipca 2011 21:29

W wodzie mineralnej Aquila Aqualinea, w której w Czechach wykryto bakterie E.coli, nie stwierdzono obecności szczepu tych bakterii, znanego jako EHEC - poinformowała we wtorek (5 lipca) czeska inspekcja żywności.

Czechy: w skażonej wodzie mineralnej nie było bakterii EHEC
Wykryte w butelkach odmiany bakterii nie stwarzają zagrożenia dla ludzkiego zdrowia i życia.

- Zgodnie z obowiązującymi w Czechach normami obecność bakterii w butelkowanej wodzie mineralnej jest jednak niedopuszczalna - zaznaczył rzecznik czeskiej Państwowej Inspekcji Rolniczej i Żywnościowej (SZPI) Michal Spaczil.

Bakterie E.coli wykryto w trakcie rutynowej kontroli w partii wody mineralnej rozlanej do butelek przed 20 maja br.

Produkująca Aquilę firma Karlovarske Mineralni Vody (KMV) prewencyjnie wycofała w poniedziałek (4 lipca) ze sprzedaży wszystkie podejrzane partie napoju, a także pozostałą część z cyklu produkcyjnego, w czasie którego doszło do skażenia, mimo że kontrole nie stwierdziły żadnych nieprawidłowości w rozlewniach. Klientom zaoferowano wymianę napoju na pochodzący z innej partii albo zwrot pieniędzy.

- Obecnie KMV koncentruje się na dokładnym zbadaniu pochodzenia zanieczyszczeń w czterech butelkach, w których w piątek SZPI wykryła bakterie - poinformował rzecznik firmy, Michal Donath.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum