Czechy: tam prawie 3 tysiące nowych dobowych zakażeń SARS-CoV-2

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 września 2020 09:49

Czeskie ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek (25 września), że w ciągu ostatniej doby odnotowano 2913 nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa. To drugi najwyższy dobowy przyrost infekcji od początku pandemii w tym kraju. Łącznie w Czechach zakaziły się 58 374 osoby.

Czechy: tam prawie 3 tysiące nowych dobowych zakażeń SARS-CoV-2
W czeskich szpitalach jest obecnie 670 pacjentów z koronawirusem, z których 131 w ciężkim stanie. Fot. archiwum

Resort zdrowia poinformował także o rosnącej liczbie zgonów na Covid-19, których łącznie jest 567. Od początku września zmarły 142 osoby, prawie połowa z nich w ciągu ostatnich siedmiu dni. W sierpniu zmarło 45 osób. Statystycy przypominają, że dane obejmują wszystkie zgony wśród osób, które miały pozytywny wynik testu na koronawirusa.

Według ministerstwa zdrowia przyrost liczby potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 znacznie przyspieszył we wrześniu. W poprzednich miesiącach przyrost dobowy ani razu nie przekroczył w Czechach liczby 500. Tymczasem od poniedziałku do czwartku zakażonych zostało 9088 osób, a tydzień wcześniej ta liczba wynosiła 7962. Obecnie liczba aktywnych przypadków koronawirusa wynosi 30 425.

Ministerstwo informuje także o większej liczbie wykonywanych testów. Przez 10 ostatnich dni sześciokrotnie wykonano ponad 20 tys. testów w ciągu doby.

W czeskich szpitalach jest obecnie 670 pacjentów z koronawirusem, z których 131 w ciężkim stanie. Obie liczby są najwyższe od 1 marca, kiedy rozpoczęła się pandemia w Czechach. Od początku września liczba hospitalizowanych wzrosła prawie czterokrotnie. Trzy razy więcej osób jest w ciężkim stanie niż na początku tego miesiąca. Statystycy resortu zdrowia podkreślają, że udział hospitalizowanych w ogólnej liczbie zakażonych to około 2,4 proc., czyli znacznie mniej niż wiosną. W pierwszej fazie pandemii było to nawet powyżej 10 proc.

Minister zdrowia Roman Prymula ostrzegł jednak, że w kraju może zabraknąć łóżek z aparaturą niezbędną do leczenia najcięższych przypadków. Do takiej sytuacji może dojść, jeżeli obecne tempo zachorowań utrzyma się przez kilka tygodni.

Wciąż najtrudniejsza sytuacja jest w Pradze. W ciągu ostatniej doby zanotowano tu 601 nowych przypadków SARS-CoV-2. Władze stolicy w porozumieniu z Prymulą zdecydowały, że osoby z pozytywnym wynikiem testów i potwierdzoną chorobą Covid-19, ale bez objawów będą leczone w domach. Miasto przygotowuje dodatkowe ograniczenia sanitarne związane z funkcjonowaniem szkół, w których są dziesiątki przypadków zakażeń koronawirusem.

Z Pragi Piotr Górecki  - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum