Czechy i Słowacja: szybko rośnie liczba zakażonych koronawirusem, także wśród lekarzy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 marca 2020 09:01

Minister zdrowia Czech Adam Vojtiech podał, że w jego kraju stwierdzono 189 przypadków zachorowań na Covid-19. W ciągu doby przybyło 39 chorych, co jest największym dziennym wzrostem zakażeń od początku epidemii. W szpitalach brakuje środków ochronnych - podkreślił.

Do 14 marca w Czechach stwierdzono 189 przypadków zachorowań na Covid-19; FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Szef czeskiego resortu zdrowia przekazał, że wśród chorych są dwaj lekarze. Według jego zastępcy Romana Prymuly nikt z chorych nie został jeszcze wyleczony. Chociaż są pacjenci bez widocznych symptomów, testy wciąż nie wykluczają obecności koronawirusa w ich organizmach.

W rozmowie z publicznym radiem Vojtiech ocenił, że w najbliższych dniach liczba zakażonych będzie rosła. Jego zdaniem mają na to wpływ przypadki, co do których nie określono źródła zakażenia.

Według Vojtiecha w służbie zdrowia brakuje 1 mln maseczek z filtrem. Złożono zamówienie na 1,7 mln sztuk takich środków ochronnych, które powinny dotrzeć do szpitali w drugiej połowie przyszłego tygodnia. Minister dodał, że na rynku jest ogromny popyt na maseczki i maseczki z filtrami. Ponieważ środków ochrony nie ma w Europie i w Izraelu, zamówienie złożono w Chinach.

Z kolei na Słowacji zanotowano 44 przypadki zachorowań na Covid-19 - poinformował premier Peter Pellegrini. Wśród chorych jest kilkunastu lekarzy. Premier powiedział, że rząd nie będzie zabezpieczać obywateli w środki ochronne.

- Wszyscy myśleli, że maseczki ochronne dostaną od rządu. Chcę ich wyprowadzić z tego błędu. Każda firma, każde przedsiębiorstwo musi dbać o swoich pracowników - powiedział Pellegrini i zaapelował, by ludzie sami szyli potrzebne maseczki. - Z naszymi zapasami musimy postępować oszczędnie, by były dla naszych lekarzy - dodał.

Zapowiedział też, że środki ochrony, których dostawa ma dotrzeć w przyszłym tygodniu, mają trafić do personelu medycznego, domów dla seniorów, policjantów i żołnierzy.

Premier nie wykluczył dalszego zaostrzenia przepisów, mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. W niedzielę w trybie nadzwyczajnym ma się zebrać słowacki rząd. Media przewidują, że zakaz otwierania sklepów, z wyjątkiem sklepów spożywczych, drogerii, aptek, stacji benzynowych, który został wprowadzony na czas weekendu zostanie przedłużony na kolejne dni.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum