Czechy i Słowacja: nadal rośnie liczba zachorowań na grypę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2013 11:39

Główny inspektor sanitarny Czech Vladimir Valenta poinformował w piątek (1 lutego), że w kraju na powikłania pogrypowe zmarło już 51 osób a 264 dalszych znajduje się w stanie ciężkim. Grypa szaleje również na Słowacji, gdzie choruje ponad 100 tys. osób.

Czechy i Słowacja: nadal rośnie liczba zachorowań na grypę
- Epidemia trwa i nadal nie widać jej szczytu. Grypa jest w tym sezonie wyjątkowo groźna. Na 100 tys. obywateli mamy już 1818 przypadków zachorowań. W porównaniu z ubiegłym tygodniem liczba zachorowań wzrosła o ponad 30 proc. - poinformował dziennikarzy Valenta.

Najwięcej zachorowań odnotowano w północnych i wschodnich Czechach, przy granicach z Polską i Słowacją.

Główny inspektor sanitarny ostrzegł, że w grupie największego ryzyka zachorowania są dzieci w wieku do 5 lat oraz osoby powyżej 65 roku życia.

Epidemię grypy czeskie ministerstwo zdrowia ogłosiło w połowie stycznia. Nie wiadomo jednak ilu spośród chorych zaraziło się wirusem tzw. świńskiej grypy. Rzeczniczka ministerstwa zdrowia Viktorie Plivova stwierdziła, że ministerstwo "nie zamierza rozdzielać przypadków zachorowań spowodowanych wirusem grypy typu A/H1N1 i zwykłej grypy sezonowej".

Grypa szaleje także na Słowacji. Główny inspektor sanitarny tego kraju Ivan Rovny poinformował w piątek, że "choruje już 108 tys. obywateli, a Słowacja znajduje się w przededniu epidemii". W porównaniu z ubiegłym tygodniem liczba zachorowań wzrosła o 50 proc. - najwięcej odnotowano w krajach (województwach) nitrzańskim i koszyckim.

Na Słowacji zamknięto 300 szkół. W szpitalach wprowadzono zakaz odwiedzin, aby nie doszło do rozprzestrzeniania się wirusa wśród osłabionych pacjentów.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum