Czechy: epidemia grypy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2019 12:07

Państwowy Instytut Zdrowia w Czechach ogłosił w piątek (1 lutego) epidemię grypy. W całym kraju jest 1715 zachorowań na 100 tys. mieszkańców - podała Główna Inspektor Sanitarna Eva Gottvaldova. W porównaniu z poprzednim tygodniem liczba zachorowań wzrosła o 18,5 proc.

Czechy: epidemia grypy
Choroba uznawana jest za epidemię, gdy pojawia się 1500 przypadków zachorowań na 100 tys. obywateli. Fot. Fotolia

Przede wszystkim notowane są zachorowania spowodowane wirusem typu A. Choroba uznawana jest za epidemię, gdy pojawia się 1500 przypadków zachorowań na 100 tys. obywateli.

Te wartości zostały przekroczone. Choroba atakuje niezależnie od wieku, ale najwięcej przypadków zanotowano wśród dzieci w wieku przedszkolnym.

Najbardziej dotknięte zostały przez grypę regiony: pilzneński, liberecki, południowo-morawski oraz morawsko-śląski.

"Zalecam obywatelom, żeby - o ile to możliwe - unikali większych skupisk ludzkich, a przede wszystkim przestrzegali podstawowych zasad higieny, takich jak kichanie do chusteczki, a po podróży komunikacją miejską - mycie rąk" - napisała w opublikowanym w piątek oświadczeniu Gottvaldova.

Doradziła także jedzenie owoców i warzyw, które są naturalnym źródłem witamin. "Jeżeli już zachorujecie, zachowujcie się odpowiedzialnie, nie lekceważcie infekcji i nie roznoście choroby - lepiej grypę wyleżeć" - powiedziała Gottvaldova.

Piotr Górecki - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum