Czechy: duże wzrosty zachorowań, aktywnych przypadków jest blisko 41 tys.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 października 2020 13:29

W sobotę przybyło 2556 przypadków zakażeń SARS-CoV-2, najwięcej w wolny dzień od początku pandemii - wynika z danych ministerstwa zdrowia Czech opublikowanych w niedzielę (4 października). Aktywnych przypadków jest 40 821. W szpitalach leczonych jest prawie 1200 pacjentów.

Czechy: duże wzrosty zachorowań, aktywnych przypadków jest blisko 41 tys.
Fot. Fotolia

W sobotę zmarło pięć osób, od początku pandemii - 711.

Publikując informacje ministerstwa zdrowia, agencja CTK zwraca uwagę, że w dni wolne od pracy przeprowadza się mniej testów niż w inne dni tygodnia. Liczbę testów wykonanych w sobotę resort poda po południu w niedzielę.

Największy przyrost nowych przypadków jest w rejonie miasta Uherske Hradisztie w kraju (województwie) zlińskim, gdzie w ciągu siedmiu dni zanotowano 375 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Od poniedziałku w Czechach zacznie obowiązywać stan wyjątkowy, któremu towarzyszyć będą kolejne ograniczenia. Nowe regulacje wpłyną na funkcjonowanie szkół, rekreację, imprezy kulturalne, sportowe, a także na organizacje wesel i pogrzebów.

W opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla portalu iDNES minister zdrowia Roman Prymula powiedział, że aktualny wskaźnik świadczący, ile osób może zakazić jedna osoba - tak zwana liczba R, aktualnie wynosi 1,2. Celem jest osiągnięcie wartości poniżej 1. Minister zapowiedział także publikowanie od poniedziałku danych dotyczących aktualnie zajętych miejsc w szpitalach.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum