Czas, by kolejki do operacji usunięcia zaćmy znacznie się skróciły

Autor: Dziennik.pl, PAP/Rynek Zdrowia • • 20 maja 2013 10:46

W wielu placówkach na operację zaćmy chory musi czekać 2 lata. Fundusz chce, by szpitale wykonywały te zabiegi w trybie jednodniowym co zmniejszy kolejki oczekujących na zabieg.

Czas, by kolejki do operacji usunięcia zaćmy znacznie się skróciły
Jak podaje Dziennik.pl, według prezes NFZ w Polsce zaledwie 1/3 niepowikłanych zabiegów usunięcia zaćmy i wszczepienia soczewki wykonywanych jest w trybie jednodniowym - w Europie jest to ponad 90 procent.

Prezes Agnieszka Pachciarz uważa, że Polska powinna dostosować się do trendów światowych. Zmianę uławić ma wprowadzenie nowoczesnego sprzętu, jaki pozwali na wykonywanie tych procedur w krótkim czasie. Wiceprezes NFZ dodał, że Fundusz chce płacić tyle samo za wykonanie operacji, niezależnie czy pacjent przebywa w szpitalu jeden dzień czy dwa lub trzy.

Tymczasem okuliści alarmują, że średni czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy wydłużył się do półtora roku, a bywa, że trzeba czekać 4 lata. W 2012 r. kolejka oczekujących zwiększyła się do ponad 360 tys. osób.

Na zabieg refundowany przez NFZ najkrócej, bo jedynie rok, trzeba czekać w woj. mazowieckim. W innych regionach kraju, takich jak woj. dolnośląskie, opolskie i pomorskie, zaćma usuwana jest dopiero po trzech latach od zapisania się na operację. Najdłużej czeka się w woj. warmińsko-mazurskim - aż 4 lata.

Na początku roku prof. Wojciech Omulecki, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, wyjaśniał, że co roku o kilka tysięcy zwiększana jest liczba tych zabiegów refundowanych z budżetu. Kłopot w tym, że jednocześnie znacznie szybciej przybywa wymagających takiej operacji pacjentów.

Starzenie się społeczeństwa i postęp medyczny powodują, że coraz więcej osób jest kwalifikowanych do zabiegu usuwania zaćmy. W 2011 r. zoperowano zaćmę u 172 tys. osób, ale w tym samym roku chorobę tę wykryto u 270 tys. pacjentów.

Według jednego z raportów, w 2013 r. do zabiegu zostanie zakwalifikowanych 276 tys. osób.


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum