Covidowy dramat na Lubelszczyźnie. Rekordowe liczby zakażeń z wiosny już teraz znacznie przekroczone

Autor: oprac. PW • Źródło: PAP04 listopada 2021 18:53

Wojewoda lubelski Lech Sprawka przekazał w czwartek, że dzisiejszy wskaźnik zakażeń koronawirusem w województwie lubelskim - który wyniósł 2110 zachorowań - jest największą liczbą od początku pandemii Covid-19. W trzeciej fali rekord zakażeń wyniósł 1314.

Na Lubelszczyźnie większa liczba zgonów może się utrzymywać na wysokim poziomie ze względu na wzrast liczby hospitalizacji. Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)
  • W czwartek na Lubelszczyźnie odnotowano rekordową liczbę zakażeń od początku pandemii Covid-19
  •  W stosunku do poprzedniego tygodnia jest to wzrost zakażeń o 42 proc. W skali kraju ten wzrost tydzień do tygodnia wynosi 86 proc.
  • W czwartek resort zdrowia poinformował o 60 zgonach z powodu Covid-19 na Lubelszczyźnie
  • Zdaniem wojewody, większa liczba zgonów może się utrzymywać na wysokim poziomie ze względu na to, że wzrasta liczba hospitalizacji.

- W ciągu najbliższej dni, kiedy spodziewamy się dalszych wzrostów hospitalizacji wynikających z większej liczby zakażeń, statystyki mogą być smutne - powiedział w czwartek (4 listopada) wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Wysoka liczba zakażeń i zgonów na Covid-19 na Lubelszczyźnie

W czwartek na Lubelszczyźnie odnotowano rekordową liczbę zakażeń od początku pandemii. Liczba zachorowań wyniosła 2110 i jest największą liczbą od początku pandemii. W trzeciej fali rekord zakażeń wyniósł 1314.

- Warto zwrócić uwagę, że w stosunku do poprzedniego tygodnia jest to wzrost zakażeń o 42 proc. W skali kraju ten wzrost tydzień do tygodnia wynosi 86 proc. Jedną z przyczyn tego wzrostu może być większa mobilność w okresie Dnia Wszystkich Świętych. Mam nadzieję, że ten wzrost jest chwilowy - zaznaczył wojewoda lubelski.

Czytaj: Koronawirus w Polsce: 3 060 613 potwierdzonych zakażeń, zmarło 77 395 osób

Dodał, że liczba zgonów w regionie lubelskim od kilku dni jest stosunkowo wysoka. W czwartek resort zdrowia poinformował o 60 zgonach z powodu Covid-19 na Lubelszczyźnie.

- Dzisiejsza liczba to jest pewien efekt kumulacji informacji od koronerów z ostatniego weekendu, niemniej jednak wczorajsze 36 zgonów i dzisiejszych 60 - w tym, w obu sytuacjach 8 zgonów bez chorób współistniejących - świadczy o tym, że ta wersja wirusa jest nie tylko bardziej zaraźliwa, ale jest też bardziej zjadliwa - zwrócił uwagę Lech Sprawka.

Znacznie ostrzejszy przebieg Covid-19

Zdaniem wojewody, większa liczba zgonów może się utrzymywać na wysokim poziomie ze względu na to, że wzrasta liczba hospitalizacji.

Dzisiaj mieliśmy 1525 osób hospitalizowanych, w tym 113 na oddziałach intensywnej terapii. W ciągu najbliższej dni, kiedy spodziewamy się dalszych wzrostów hospitalizacji wynikających z większej liczby zakażeń, statystyki mogą być smutne - zaznaczył Lech Sprawka.

Jak przekazał, lekarze informują, że w przypadku mutacji delta przebiegi choroby COVID-19 są znacznie ostrzejsze. - Stąd tym głośniejszy apel o przestrzeganie zasad epidemicznych oraz szczepienie się przeciw COVID-19, a przez to zabezpieczenie siebie, najbliższych i najbliższego otoczenia przed zachorowaniem - dodał wojewoda.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 2110 nowych zakażeniach i 60 zgonach z powodu COVID-19 w województwie lubelskim. Prawie 35 tys. osób objętych jest kwarantanną.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum