pwx/Rynek Zdrowia | 19-08-2020 08:00

Covidowe laboratorium Narodowego Instytutu Onkologii uzyskało międzynarodowy certyfikat jakości

Pracownia COVID-19 NIO w Warszawie uzyskała międzynarodowy certyfikat jakości wykonywania badań genetycznych w kierunku SARS CoV-2 przyznawany przez brytyjskie stowarzyszenie QCMD (Quality Control for Molecular Diagnostics).

Fot. materiały prasowe

Certyfikaty QCMD są uznawane na całym świecie. Organizacja przeprowadza coroczne kontrole jakości w kierunku molekularnego wykrywania chorób zakaźnych w około 2000 ośrodków w ponad 100 krajach.

W ramach certyfikacji oceniano zarówno wynik analiz molekularnych dostarczonych przez QCMD preparatów z różnym stopniem wiremii wirusa SARS CoV-2, jak i metodykę wykonywanych badań. Laboratorium Instytutu wszystkie próbki oznaczyło poprawnie.

Uzyskanie certyfikatu QCMD oznacza, że laboratorium covidowe Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy (NIO-PIB) w Warszawie posiada najwyższe standardy jakości badań w kierunku wykrywania COVID-19, gdyż wykonywane są z należytą starannością i wiarygodnością - podaje Mariusz Gierej, rzecznik NIO-PIB.

Zadaniem programów zewnętrznej oceny jakości realizowanych przez Quality Control for Molecular Diagnostics jest pomoc w monitorowaniu i polepszeniu jakości w laboratoriach klinicznych, poprzez ocenę ich umiejętności używania technologii biologii molekularnej w rutynowych badaniach klinicznych. Programy EQA QCMD wspierają wymagania dotyczące jakości w laboratoriach klinicznych jak również pełnią rolę edukacyjną w ich stosowaniu.