Coraz więcej kobiet sięga po alkohol, odsetek absystentek spadł o...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2020 09:00

Z danych Komendy Głównej Policji, wynika, że coraz częściej spotykają się z przypadkami nietrzeźwych kobiet prowadzących auta. To zjawisko potwierdzają także badania CBOS wynika, że w ciągu ostatnich lat o 10 pkt proc. spadł odsetek abstynentek - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Fot. Flickr/melalouise (CC BY 2.0)

W zeszłym roku było pijanych kobiet za kierownica było 3,2 tys. - wynika z danych policyjnych, prezentowanych przez DGP. To wzrost o pół tysiąca, czyli o 15,5 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

Radosław Kobryś, podinspektor biura ruchu drogowego Komendy Głównej Policji wskazywał, że kobiety rzadziej zdarzają się w stanie upojenia alkoholowego. Są to najczęściej kobiety, które wypiły lampkę lub dwie wina i wracają do domu, a nie takie, które udają się samochodem do sklepu po kolejną butelkę alkoholu.

Ponadto - jak zauważa DGP - coraz więcej kobiet sięga po alkohol. Z ubiegłorocznych badań CBOS wynika, że w ciągu ostatnich lat o 10 pkt proc. spadł odsetek abstynentek. Dziesięć lat temu ponad 30 proc. ankietowanych pań deklarowało, że nie pije, w 2019 r. - 21 proc.

Zdaniem Krzysztofa Brzózki, byłego szefa Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, powody są co najmniej dwa: zmiany społeczne oraz dość aktywna działalność przemysłu, dla którego panie stały się atrakcyjnym klientem.

- Zaczęło się od piw smakowych, potem na rynku pojawiły się łatwo wchodzące, ale wysokoprocentowe alkohole, jak likiery czy kolorowe wódki - wylicza.

PARP już od lat dostrzega problem kobiecego picia. Miał nawet pomysł, jak z nim walczyć. Chciał, żeby na etykiecie trunku producenci zamieszczali liczbę kalorii, które zostaną spożyte wraz z jego wypiciem. Ostatecznie jednak projekt nie wszedł w życie. Przeciwnicy sygnalizowali bowiem, że takie rozwiązanie nie zapobiegnie problemowi. Zamiast tego powinno się podjąć działania profilaktyczne w szkołach, miejscach pracy, mediach i edukować, jak radzić sobie z trudnościami życia codziennego, ze stresem. To z takich powodów najczęściej sięga się po alkohol - pisze dziennik. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum